úterý 28. listopadu 2023

Adventní Krakov

Advent vlastně ještě nezačal, ale protože je letos o kousek kratší, vyjeli jsme už týden předem za adventní atmosférou, tentokrát do Krakova. Pokud vás zajímá historie centra města a jeho památek, podrobněji jsem o nich psala tady a tady. Dnes to bude spíš o pohodě a vyhlížení adventu nad krakovskými fotkami. Předpověď počasí nebyla nic moc, ale nakonec se to jako obvykle vyvrbilo jinak a celý páteční den jsme se mohli po Krakově procházet bez deštníků.Zaparkovali jsme bez problémů v Galerii Krakowska a prohlídku centra začali opět u Barbakánu. Prošli jsme Floriánskou branou a na hlavní náměstí jsme se vydali starou královskou cestou ulicí Floriánskou.
 

Rynek Glówny je lemovaný krásnými historickými domy, největší zajímavosti jsou však ve středu náměstí. Starobylá tržnice Sukiennice, Mariánský kostel, Radniční věž a malý kostelík svatého Vojtěcha vypovídají mnohé o minulosti města. Prošli jsme se kolem dokola, poslechli si melodii hejnala z věže kostela a zatím jen letmo prohlédli adventní trh. 


 
Podařilo se nám nakouknout do nádvoří gotické budovy Jagellonské univerzity - Collegium Maius a projít se po arkádové galerii. Zašli jsme i k nové univerzitě - Collegium Novum a pak už jsme pokračovali k hradu Wawel.


Porta Aurea - Zlatá brána. 
Turistů nebylo mnoho a prohlídku hradu, nádvoří s arkádami, dvoranu i výhledy na Vislu jsme si mohli v klidu užít.Legendární krakovský drak.

Zpět na hlavní náměstí jsme se vrátili pokračováním královské cesty ulicí Grodzkou, plnou kostelů a výletních kočárů.

Kostel svatého Petra a Pavla.

Kostel svatého Ondřeje.


Nezapomněli jsme se zastavit v legendární čokoládovně E. Wedel a ochutnat hořkou čokoládu se slaným karamelem, mléčnou s naloženými višněmi a bílou s malinami. Po sladkém zážitku jsme vyrazili na adventní trhy.Čokoládovna E. Wedel.

Adventní trhy přiléhají k tržnici Sukiennice, a tak není problém je najít. Prodejci nabízí k ochutnání všemožné místní speciality a k zakoupení tradiční polské výrobky.


Asi šéf...

 
Trhy jsou menší než ve Wroclawi, ale dostačující, pěkně nazdobené a s přibývající tmou získávají na atraktivitě. Tisíce světýlek dodávají adventní atmosféru, kterou tu návštěvníci hledají.
 
A jen tak mimochodem: V sobotu jsme se koukli po vánočních dárcích v místních obchodech. V rámci akce Black week jsme nakoupili dobře a výhodně. Běžně je tady v obchodech sleva 40 - 50 % nebo třeba na druhý produkt sleva až 80 %! U nás nevídané. 

Ubytování jsem si objednali přes Booking v soukromém bytě a byli jsme moc spokojení. Klidné, čisté místo blízko centra, s vybavením, kde nám nic nechybělo a vše fungovalo ke spokojenosti. Rádi doporučujeme, více informací najdete tady.
14 komentářů:

 1. Nádhera. My byli letos v Krakowě na dovolené a všechny místa, které máte na fotkách jsme si prošli. Krásné město...
  O všem? Ovšem!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za návštěvu i komentář. Centrum města není velké a dá se pohodovou procházkou zvládnout za dvě - tři hodiny.
   Přeji pěkný advent. Jitka

   Vymazat
 2. Bezvadný výlet jste si udělali. Že bych mohla napsat, že Krakow dobře znám, to snad ani ne, ale trochu přeci jenom ano. Spoustu míst jsem prošla, ale je fakt, že na vánočních trzích jsem tam ještě nebyla.
  Krásné fotky - jako vždy !
  Měj se hezky !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, já jsem tady byla už potřetí, ale poprvé to bylo někdy v půlce osmdesátek a to se nedá srovnat. Trhy jsem viděla také prvně.
   Přeji pěkné prosincové dny. Jitka

   Vymazat
 3. Slyšela jsem, že je to tam nádherné a tvoje foto to jen dokazuje. Měli jste hezký výlet i ubytko.
  Eva http://es-ideas.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, mně se líbilo tady i ve Wroclawi. Trhy, památky, jídlo, ubytování se vším spokojenost.
   Pěkný advent. Jitka

   Vymazat
 4. Jitko, hezký výlet, Krakow vypadá moc dobře se světýlky i bez :). A ubytování jste trefili moc hezké.
  Měj se fajn

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáňo, je to tak - Krakovu se říká nejhezčí polské město. Něco na tom bude :o)
   Měj pěkný večer. Jitka

   Vymazat
 5. Nádherné fotografie.Je to krásné město a zajímavé budovy.
  Ubytování také moc krásné.Polsko má hodně co nabídnout.
  Byli jsme tam na jaře a chtěla bych se tam na pár dní zase podívat.Hlavně to není
  od nás do jedné části tak daleko.Jituško,hezký večer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitu, ano viděla jsem tvé příspěvky a moc se mně líbily. Od nás je to kus, tak se často nedostaneme. Ráda bych zajela i někam dál a třeba až k moři.
   Měj pěkný začátek prosince. Jitka

   Vymazat
 6. Jituško, děkuji za krásnou poetickou procházku historickým městem. Nedávno z Krakova přijela kamarádka a byla okouzlená, stejně jako já z tvých fotek. Hned bych se nechala pohltit tou krásnou atmosférou...
  Gratuluji k výhodným nákupům, u nás to byla jako vždycky jen virtuální akce... ach jo.
  Přeji příjemný den. Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, k městu... byli jsme moc spokojeni a užili jsme si procházku. Ke slevám... já jsem dost žasla. Slevy byly běžně 50 % (!) a třeba na druhý produkt 80 %!!! U nás když dají 30 %, tak se divím. Přitom jsou to často stejné nadnárodní firmy. Nerozumím tomu.
   Přeji ti pohodový prosinec a krásný advent. Jitka

   Vymazat
 7. Jituško, díky za krásné připomenutí. V Krakově už jsem spoustu let nebyla, ale jeho krásu si pamatuju. Měj pohodové dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, já jsem si taky matně vzpomínala na náš zájezd za socializmu :o), ale teď je to tam jiné a mnohem lepší :o)
   Krásný začátek prosince. Jitka

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře.