pátek 28. dubna 2023

Zahrada v dubnu

Dubnová zahrada je plná práce a tak není divu, že než se zahradník otočí, je první máj. Letošní jaro navíc zkomplikovaly vrtošivé nálady počasí. Nebyla nouze o sněhové vločky ani ranní mrazíky. Víkendových paprsků jsme si moc neužili. 

 


O to víc jsem se jich snažila využít k probuzení zahrady ze zimního spánku. Komplikovaly mně to navíc zdravotní problémy a tak musím přiznat, že nebýt manžela, ještě by zdaleka nebylo tolik prací hotových.






Nyní už máme ostříhané trvalky i keře, trávník se začíná dostávat do formy a rostlinám jsme doplnili výživu na celou sezónu. Dřív než přivezu letničky (a než půjdu s karpály na operaci), jsem přesadila všechny bylinky a suchomilky. Je to radost vidět, jak se začátkem sezóny rostliny mají k světu. Doufám, že má péče, počasí a škůdci jim moc neublíží.

 








Během dubna jsem se těšila z květů jarních cibulovin a i myrobalán se obalil růžovými květy. 








Postupně rozkvétá i terasa, které naštěstí už mrazíky neublížily a tak nebylo třeba manévrů a ústupu do vytápěného bezpečí. Pergola je letos v rekonstrukci a tak si stínu pod vistárií užijeme později. O to víc mám radost ze sezení na zahradě a terase.













 

A jen tak mimochodem: A nakonec ještě jedna Krasavice nádherná. Interiérová hortenzie Hydrangea Magical je vyšlechtěná speciálně pro bytové podmínky a měla by kvést dlouhých 150 dní. Jsem na ni moc zvědavá.   







úterý 25. dubna 2023

Jarní recepty

Dnes se péct nebude,... ale vlastně bude. Jen to bude naslano. Lososa pečeného v listovém těstě dělám často a dnes jsem ho doplnila listovým špenátem a medvědím česnekem. Obě zelené přísady jsou pro sebe jako stvořené a chuťově se bezvadně doplňují. Medvědí česnek mám na zahradě.  Jeho sezóna je v plném proudu a netrvá dlouho, proto se v naší kuchyni teď vyskytuje poměrně často.





Losos v listovém těstě se špenátem a medvědím česnekem


500 g lososa - filety bez kostí
500 g listového těsta
1 vejce na potření  
trocha másla
sůl, pepř
listový špenát čerstvý nebo mražený 
medvědí česnek
1 cibule
1 stroužek česneku
200 g tvrdého sýra (Gouda, Eidam)
1 kelímek zakysané smetany
sezamové semínko

Připravím si zelenou směs. V rendlíku si rozpustím máslo, osmahnu na něm pokrájenou cibuli. Vložím špenát (měla jsem mražený), nechám jej rozpustit, osolím, opepřím a až se odpaří voda, odstavím z ohně a už jen vmíchám a nechám zavadnout pokrájený medvědí česnek. Chuť ještě zvýrazním drceným stroužkem česneku a nechám trochu vychladnout.
 
Těsto si rozdělím na dvě části. Každou rozválím na velký čtverec jako na štrúdl. Potřu rozšlehaným vejcem. Do středu pokladu kousky lososa, osolím ho a opepřím. Na něj přijde zelená špenátová vrstva, kterou posypu strouhaným sýrem a pokladu kopečky zakysané smetany. 





Zabalím skoro jako štrúdl, přenesu na plech s pečícím papírem, potřu rozšlehaným vajíčkem a posypu sezamovými semínky. Povrch ještě párkrát proříznu nožem, aby mohla unikat pára. Peču na 200˚C do zrůžovění těsta. Podávám se šťouchanými bramborami.









A jen tak mimochodem: Včera jsem na večeři uklohnila sýrovo-medvědí pomazánku. Fotku nemám, nestihla jsem vyfotit, tak jen krátký recept. 

V TV jsem viděla, že se dá medvědí česnek i zavařovat v octovém nálevu. Nezkoušel to někdo?

Sýrová pomazánka s medvědím česnekem


hrst listů medvědího česneku
200 g čerstvého sýra (Palouček, Lučina)
2 PL majonézy
100 g zakysané smetany
200 g nahrubo nastrouhaného tvrdého sýra - měla jsem Goudu
1 stroužek česneku
sůl

V misce propojím čerstvý sýr s majonézou a zakysanou smetanou. Vmíchám pokrájený medvědí česnek, nastrouhaný sýr a prolisovaný stroužek česneku. Podle chuti dosolím. Ve spojení s opečenými tousty je to velká dobrota.


neděle 23. dubna 2023

Drážďanský pruhovanec

Drážďanský koláč Dresdner Eierschecke připomíná americký cheesecake nebo německý Käsekuchen. V Německu je velmi populární, zvláště v Sasku a Durynsku. Nejlepší Eierschecke si prý můžete dát v tradiční drážďanské cukrárně Café Toscana. Tento starobylý koláč získal svůj název ze staroněmeckého slova "Schecke", což znamená něco pruhovaného, strakatého nebo barevného. Odkazuje to na barevné pruhy, které tvoří tvarohové a pudinkové vrstvy. A podle vzoru mazanec mně vznikl název pruhovanec.  

I když to tak nevypadá, příprava není bůhvíjak náročná. Ovšem ta trocha námahy se vyplatí. Koláč je měkoučký, nepraská a vrstvy provoněné vanilkou mají lahodnou chuť. A nemusí se předpékat!




Drážďanský pruhovanec - Dresdner Eierschecke


Těsto:
200 g hladké mouky
100 g změklého másla
60 g cukru
1 vejce
špetka soli
1 ČL kypřícího prášku do pečiva

Tvarohová vrstva:
750 g měkkého tvarohu (kostka)
120 g krupicového cukru
50 g změklého másla
2 vejce
1 PL vanilkového cukru nebo vanilkové esence
15 g kukuřičného škrobu

Pudinková vrstva:
300 ml mléka
200 ml smetany 31%
1 balení vanilkového pudinku
1 PL vanilkového cukru
60 g krupicového cukru
2 žloutky a 2 bílky
špetka soli

Nejprve si uvařím pudink, aby v mezičase vychladl. Mléko, smetanu, pudink a oba cukry vložím do hrnce a za stálého míchání uvařím pudink. Přikryji folií a nechám vychladnout.

Připravím si těsto. Všechny přísady vložím do mísy a prošlehám. Vznikne měkké těsto, které si lehce pomoučím, aby se s ním dobře pracovalo. Vložím je do vymazané dortové formy a vymačkám vrstvu po dně a bocích.

Na tvarohovou vrstvu v míse prošlehám máslo s cukrem, přidám vanilku, škrob, vejce a nakonec tvaroh. Šlehám krátce, jen aby se přísady propojily. Tvarohovou hmotu naliji na základ z těsta a peču 20 minut na 160˚C - horkovzduch

Dokončím pudinkovou vrstvu. Z bílků a soli ušlehám sníh. Do pudinku dám žloutky a promíchám. Lehce vmíchám i sníh z bílků a naliji na předpečený koláč. Vložím zpět do trouby a peču při stejné teplotě ještě dalších 45 až 55 minut. Koláč se stále ještě trochu "třese", ale vyzkouším špejlí a když je suchá, jde se ven.


Po upečení. Chladnutím koláč klesne.



Než uvolním ráfek, objedu vychladlý koláč kolem dokola ostrým nožem, aby se povrch nepotrhal. Chladne několik hodin a doporučuji jej dát na noc do ledničky a podávat druhý den.










A jen tak mimochodem: Včera jsme měli k večeři twistry z listového těsta. Jejich životnost se pohybovala mezi 15 až 20 minutami 😋. Jestli hledáte něco na večeři, tři ze tří našich mlsounů doporučují 😉.




čtvrtek 20. dubna 2023

Království barev

Dnešní krásný jarní den plný sluníčka jsme prožili v Olomouci, převážně na květinové výstavě Flora. Na tyto akce se moc těším, snažím si jich užít na maximum a z té vší barevné krásy dobít baterky. 



Letošní výstava a doprovodné prodejní trhy připomínají 65. výročí olomouckých květinových a zahradnických výstav. Navštívit je můžete do neděle. 

Pro začátek se projdeme Smetanovými sady, ve kterých kvetou jarní cibuloviny.








Hlavní expozici v pavilonu A navštíví každý návštěvník Flory. Letos ji připravila floristka Klára Franc Vavříková, kterou znají diváci pořadu Polopatě. Hlavní téma byly barvy. 

"BARVA ovlivňuje naše bytí, myšlení, city. Zabarvuje naši náladu i životní energii. Slouží jako „lék", je zdrojem obrovské energie, která může ovlivňovat naši celou bytost. KRÁLOVSTVÍ BAREV ….. Jedna barva vládne všem."













V době naší návštěvy probíhala floristická soutěž. Z kytic až oči přecházely.

V rámci Flory probíhá i mezinárodní výstava bonsají.






Doporučuji navštívit i sbírkové skleníky. Ty vůně, barvy a kompozice stojí za vidění.












Na oběd jsme zašli do centra Olomouce a nevynechali jsme ani krátkou procházku. Mám to tady ráda a klidně bych se toulala až do večera, ale už nám volala slečna, která se moc těšila z koleje domů, a tak se budeme těšit zase někdy příště.








A jen tak mimochodem: Je jasné, že jsem neodjela s prázdnou. Koupila jsem pár trvalek, letniček, nějaké suchomilky. Radost mně udělal eukalyptus a panašovaná žluto - zelená levandule.