úterý 13. prosince 2022

Adventní Brno

Třetí adventní sobotu jsme si udělali výlet do Brna. Dcera měla svůj program v Olomouci a tak jsme s sebou vzali jen Ondru, který měl v pondělí narozeniny a tak trochu dostal rodiče jen pro sebe jako malý dárek 😊. 


 

Prošli jsme a prohlédli všechna adventně nazdobená náměstí, zašli jsme do muzea a nakonec se výborně navečeřeli.  

Brno si dalo na adventní výzdobě a všech akcích záležet. Stojí zato se tady zastavit, jen sobotní podvečer je asi nejvíc navštěvovaný termín a tak doporučuji návštěvu naplánovat na někdy jindy.


Svoboďák

Na hlavním brněnském náměstí se dobře najíte a ještě líp napijete. Ze tří stánků jsou tu dva s alkoholem. Samozřejmostí je moravský svařák a punč, ale v poslední době jsou hodně populární nápoje jako Turbomošt nebo Báječňák. Ono je vůbec zábavné si číst názvy drinků. Jen si nejsem tak úplně jistá, zda tolik alkoholu k adventu patří, ale byznys je byznys.

Do akce tradičně vyjela i vánoční šalina.Moravské náměstí
 
Kromě Svoboďáku narazíte na adventní akce i na okolních náměstích. Na nově zrekonstruovaném Moraváku je opět Brněnské adventní kolo. Stánky tady mají tradičně různé charitativní organizace, jen je letos změna... pod Kuňafou se nebruslí.

Dominikánské náměstí

Středobodem Dominikánského náměstí je svátečně vyzdobená Nová radnice a před ní instalovaný Halouzkův betlém, do kterého opět přibyly nové "figurky". 


Zelný trh

Známější jako Zelňák nebo Rynek je nejspíš nejnavštěvovanější brněnské adventní náměstí. Stánky tady mají tradiční řemeslníci, výrobci vánočního zboží, vinaři a i vánoční strom je tady hezčí než na Svoboďáku. V době naší návštěvy probíhal koncert cimbálové muziky a každou sobotu se tady za doprovodu zpěváků rozsvítí svíčka oznamující nový adventní týden. Samozřejmě to vše přiláká davy lidí.Stará radnice
 
Komornější advent je v okolí Staré radnice. Na nádvoří s pár stánky je krásná severská hvězda a k prohlídce zve i přilehlá Tržnice. Své zboží tady nabízí tuzemští designoví výrobci šperků, oblečení, doplňků a řemeslně vyráběných pochutin. 


Radnice je opět krásně nazdobena. 

Legendami se to tady jen hemží. Třeba o té zahnuté věžičce uprostřed...

...nebo o brněnském kole a draku. 

Hvězda v historických kulisách Staré radnice...

...je za tmy ještě kouzelnější.Ondra si vybral řeckou restauraci Cosmopolis na Kozí ulici. A byla to dobrá volba. Nejenže je hned u Svoboďáku, navíc jsme si moc pochutnali, možná ani v samotném Řecku to nebylo lepší. Tu moc rádi doporučujeme.

 


A jen tak mimochodem: Dopřála jsem si i rok odkládanou návštěvu muzea, na kterou vás pozvu příště.

  


14 komentářů:

 1. Kdoví, jestli jsme se v těch davech nepotkaly:-). Byly jsme tam také.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaruško, to je klidně možné. Bylo tam tolik lidí, že jsem ráda vzpomínala na loňské covidové :-)
   Měj pěkný den. Jitka

   Vymazat
 2. Jitko, díky za procházku adventním Brnem. Mne díky neschopence zatím adventní trhy a město míjely, ale snad aspoň na Staromák nakouknu.
  hezký den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáňo, mě to na Staromák pro ty davy naštěstí netáhne. V Brně mně to úplně stačilo.
   Tak ať se ti návštěva vyvede. Jitka

   Vymazat
 3. Krásně jste se měli. Díky za fotoreportáž.
  http://es-ideas.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 4. Jituško, děkuji za krásnou a lákavou reportáž, o to víc, že nás Brno za pár dní čeká... Děkuji i za tip na restauraci, to se hodí, zrovna včera jsme na Řecko vzpomínali :o)
  Přeji pohodový den. Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, kdyby byl čas, tak se mrkněte na Zelňák. Tam je to moc pěkné. Restaurace nás moc mile překvapila, ale teď je v centru tolik nových i vyhlášených restaurací, že není až takový problém se dobře najíst.
   Měj se hezky. Jitka

   Vymazat
 5. Mám ráda předvánoční atmosféru.V Brně je opravdu krásná.V našem malém městě je to hlavně o stromečku a tak se ráda podívám do větších měst.Ale spíše na fotografie.
  Jituško,měj hezké dny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jituško, já mám taky advent moc ráda. Možná víc než Vánoce :-)
   Ráda jsem tě vzala do Brna. Taky se chodím k tobě koukat na krajinky.
   Pěkný den. Jitka

   Vymazat
 6. Krásné to mají, to ano. Já sice byla v Praze, ale odpoledne a tak jsem úplně výzdobu, hlavně tu světelnou nemohla vychutnat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vendy, je to fakt. Večerní advent má úplně jiné kouzlo než ten za světla. Mám moc ráda svíčky a různá světýlka.
   Pěkný den. Jitka

   Vymazat
 7. Brno je úžasné, jezdíme často. "Nuda v Brně" rozhodně nehrozí :) Krásné předvánoční dny!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katko, jojo Brno je zlatá loď :-)
   Tobě taky přeji pěkný zbytek adventu. Jitka

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře.