Byli jsme na Žluťáku. Tak tato věta většinou vyděsí skoro každého Jihomoravana. Na brněnském Žlutém kopci totiž sídlí Masarykův onkologický ústav, největší zařízení tohoto typu na jihu Moravy.
Ale hned v těsné blízkosti leží nová brněnská top památka, která se hned krátce po otevření zařadila do kategorie "must see". Dnes vás pozvu k prohlídce brněnských Vodojemů na Žlutém kopci.
Já vím, nezní to právě lákavě, ale už si ani nevzpomenu, kolikrát jsem za tu hodinu a půl, co jsme zde pobyli, slyšela užaslé "WOW". Gotické klenby, oblouky a sloupy v ohromujícím, téměř nekonečném prostoru připomínají katedrály až běhá mráz po zádech.
Prostory tří historických památek působí tajemně až mysteriózně a nabízí zážitek jako ze světa dávno zaniklé civilizace. Tři objemné podzemní nádrže jsou jedinečnou stavební památkou a dokladem výjimečné technické industriální architektury.
Žlutý kopec od brněnského centra a Špilberku dělí dlouhá ulice Úvoz. Jméno mu dala žlutooranžová hornina Helgoland, která tady byla nalezena při výkopových pracech. K Vodojemům se nejlépe dostanete z ulice Tvrdého 15, kde v nenápadném revitalizovaném parčíku objevíte pár snadno přehlédnutelných vstupních šachet a domek strážného, přebudovaný na moderní návštěvnické centrum.
O stavbu brněnských vodojemů a vodovodu se zasloužil prudký rozvoj města v 19. století. Během tohoto století Brno ztrojnásobilo svoji populaci a zajistit pitnou vodu bylo nezbytné. Mezinárodní soutěž o výstavbu vodovodu vyhrál anglický podnikatel Thomas Docwry, který vytvořil vodárenský areál po vzoru britského systému.
Voda byla čerpána z řeky Svratky v Pisárkách do vodojemů na Špilberku a na Žlutém kopci. Postupně tady vznikly dva cihelné a jeden betonový vodojem. Kvalita pitné vody ale nebyla valná a brzy bylo přistoupeno k výstavbě nového vodovodu z Březové.
Vodojemy i přesto fungovaly dalších 84 let jako zdroj užitkové a průmyslové vody. Definitivně byly odstaveny v roce 1997, celý areál byl opuštěn a na monumentální stavby se zapomnělo. Před likvidací je paradoxně zachránily sociální sítě.
Zveřejněné fotografie vyvolaly velký rozruch a zájemců o návštěvu rapidně přibývalo. Celý areál se podařilo postupně zrekonstruovat a v dubnu 2024 celý zpřístupnit veřejnosti.
První...
... a nejstarší vodojem byl postaven v roce 1874 podle návrhu Thomase Docwryho. Inspirace britskou cihelnou architekturou je nepřehlédnutelná. Toto unikátní vodohospodářské dílo evropského významu má nosný systém z mohutných cihelných zdí odlehčených "tlamovými" okny.
Úplně vidím Sherlocka, jak tu honí Moriartiho. |
Druhý...
... vodojem postavený v roce 1894 reagoval na neustále se zvyšující spotřebu vody a ve své době to byla největší podzemní stavba v Brně. Projektantem a stavitelem byl brněnský inženýr Emil Procházka a opět bylo použito cihel z brněnských cihelen, ale v jednodušší konstrukci.
Za mne je dvojka nejpůsobivější. |
Třetí...
... a nejmladší vodojem byl dokončen v roce 2017 a je tvořen dvěma vzájemně propojenými nádržemi z monolitického betonu. Postavila je firma Pittel+Brausewetter podle plánů Městských vodáren v Brně.
Já jsem si tady připadala jako na Planetě opic. Však už volali z Holywoodu 😉. |
Na procházku do vodojemu bych se tvářila asi dost divně, ale musím říct, že tvoje fotky jsou nádherné a vůbec se nedivím, že je o prohlídky zájem. Určitě by se mi líbila i planetární show, ale mám to trochu z ruky. Přeji klidné dny, zdravím 😉🌞
OdpovědětVymazatJituško, děkuji za naprosto fascinující reportáž! O vodojemech vím, snad se mi zadaří a i je někdy budu moct navštívit. Tyhle podzemní katedrály je prostě úžasné. Mám ráda technické památky.
OdpovědětVymazatA Pink Floyd - ani já na nich nevyrostla, ale nejprve manžel a pak hlavně Adam mě naučil poslouchat je a milovat je. Věřím, že jste si planetární zážitek užili, my loni koncert Rogera Waterse a letos... no těším se :o)
Přeji krásný večer a klidný týden. Helena
Helenko, vodojemy určitě za návštěvu stojí. Každý má něco do sebe.
VymazatWaterse by manžel nedal, to bych ho lístky naštvala :o) je to zásadový muž :o)
Gilmoura miluje a už si vybral dárek k narozeninám :o)
Také ti přeji pěkný nový týden. Jitka
Jituško, tak to je u nás velké téma k diskusi - obdivovat umělce pro jeho um nebo ho brát jako člověka se svými názory (které jsou tak jiné od těch našich)... V tomhle by si naši chlapi taky rozuměli, ale ty lístky jsme kupovali v době, kdy to vypadalo, že si pan Gilmour užívá klidný život s rodinou na řeckém ostrově. Daleko raději bychom viděli jeho! Tak byla šance vidět, slyšet alespoň polovinu PF. Letos je všechno jinak... Hurá!!!
VymazatMěj hezké odpoledne, H.
Helenko, manžel to taky probíral s bratrem. Je to takové mužské filozofování, ale musím souhlasit s odmítavým postojem. V poslední době W. popřel sám sebe a dál to rozebírat nebudu. Když manžel zjistil, že bude nové CD od Gilmoura, hned si je napsal na narozeninový wishlist :o)
VymazatA ty se těšíš kam? Londýn nebo Řím? :o)
😘 J.
To jsou hodně zajímavé fotografie.Tam bych ale nešla,mám z takových prostor fobii.
OdpovědětVymazatAle fotografie jsou nádherné a ty by mně stačily.
Měj se hezky
Jituško, i já jsem z toho měla zvláštní pocit. Přece jen je to monumentální stavba s tajemstvím.
VymazatZdravím z Moravy. Jitka
Teta to jste měli jízdu. Znamenám si a snad to někdy vyjde. Díky za info a foto, jsou nádherné. Zdraví Večernice.
OdpovědětVymazatDěkuji za milá slova. Ano, moc jsme si obě akce užili.
VymazatPěkný zbytek června. Jitka
Vodojemy jsou úžasné a také mě naprosto nadchly - byla jsem v nich už víc než před rokem, kdy nebyl terén ještě zcela upraven pro návštěvníky a vstupy byly jen provizorní. Je úžasné co lidé dříve dokázali vymyslet a zrealizovat bez veškeré techniky! Pozdrav z Brna a přání krásného léta :-) Jitka
OdpovědětVymazatJitko, teď už je vše hotové a přístupněné. Snad ještě ta vilka z ulice bude předělaná na muzeum o historii vodojemů. Je to tady zajímavé moc a ta atmosféra...
VymazatTaké přeji pohodové léto. Jitka
zajímavé...Sv.
OdpovědětVymazatAno, moc. Zdraví Jitka
VymazatTuším že na nějakém blogu jsem o téhle podívané v Planetáriu četla nadšenou reakci. To by bylo pro mě určitě ;-). A ty vodojemy? Prostě to WOW!!!! To je fakt úžasný.
OdpovědětVymazatVendy, nebylo to na mém blogu? O Planetáriu píšu každý rok v rámci akce Festival planet. Jinak nevím, nevšimla jsem si.
VymazatJo, a děkuji za tu osvětovou činnost, kterou děláš v komentářích. Kolikrát jsem si už všimla, že ty to máš v hlavě srovnané a nedělá ti problém cokoliv vysvětlit či uvést na pravou míru. Já se o to snažím taky, ale problém je v tom, že mnozí nechtějí pravdu slyšet. Raději budou nadávat. To je jednodušší. Děkuji!
To bylo přímo o těch Floydech. Možná u Miloše. On je z Brna.
VymazatTako to jó, toho já nesleduji.
VymazatVodojemy....wow))). Vůbec bych nevěřila, jak v těchto místech můžou vzniknout tak nádherné fotografie. Hvězdárna a planetárium vypadají taky moc dobře.
OdpovědětVymazatPřeji krásný zbytek června. Eva
Evi, Brno je zlatá loď, jak zpívá Mládek :o) Bude to chtít návštěvu moravské metropole :o)
VymazatZdraví Jitka
Jitko, ty vodojemy - to je nádhera (a krásně jsi je nafotila). Díky za bezva tip.
OdpovědětVymazatMěj se hezky
Stáňo, rádo se stalo. Pěkný víkend přeji. Jitka
Vymazat