čtvrtek 18. srpna 2022

Nuda v Brně?

No, ani náhodou 😉

Začátkem srpna jsme s dcerou vyšláply kopec na Špilberk a po prohlídce okolí hradu, který po revoluci prošel pěknou rekonstrukcí, jsme zamířily na nádvoří hradu, usedly do hlediště a nechaly se unášet shakespearovským příběhem. 

 


Vstupenky na Zimní pohádku, součást Shakespearovských letních slavností, dostala dcera k narozeninám, ale kvůli nemoci jsme se nemohli zúčastnit všichni. Nakonec to byla taková holčičí akce. Krutý i kouzelný příběh v hradní atmosféře, stejně tak i báječné herecké výkony jsme si maximálně užily. Příští rok půjdeme zas a snad už komplet všichni. Pan Shakespeare nás vyzval k nepořizování fotografií a do jednoho jsme poslechli. Fotku Michala Isteníka, Petry Špalkové, Veroniky Arichtevy, Aleny Mihulové, Saši Rašilova, Matouše Rumla a ani dalších protagonistů nemám, ale (slovy Michaela Viewegha) nemusíme všechno fotografovat, můžeme si něco i pamatovat.

 
Na Špilberku doporučuji návštěvu kasemat známého brněnského žaláře, kde se při troše štěstí dá potkat i známý lotr Babinský. Zajímavé jsou i tematické výstavy, které Muzeum města Brna pořádá v prostorách hradu. My jsme tam jednou s dětmi byli skoro celý den. Na výstavě hraček si mohly všechno vyzkoušet a tak to chvilku trvalo 😊.  

 
A jen tak mimochodem: Po představení jsme měly ještě v plánu zastávku na Kraví hoře, kde opět proběhla akce Hvězdárny a planetária s obřími planetami. K Lunalónu (Měsíci), Terralónu (Zemi) a Marsmelounu (Mars) tentokrát přibyla Heliosféra neboli Slunce. Bohužel představení se protáhlo a planety už byly uklizeny. Tak alespoň pár fotek z netu. 

 

A že v Brně není nuda dokládají i další fotky. Oblíbená srpnová městská slavnost Den Brna připomíná úspěšnou obranu Brna před švédskými vojsky během třicetileté války. Jako milovnice hantecu přináším přepis této hrdinské akce, která o Brňácích mnohé vypovídá. 

 

Brněnská fligna (Brněnská lest)

K Brnu se dovalili Pražáci. Brno obléhali Švédi.  
Byla to těžká mlata, hafo patriotů zgeblo nebo bylo hyn. Byla to velká rvačka, hodně Brňáků zemřelo nebo bylo vyčerpaných. 
Jeden konópek, skoro kábr, ale libové fízl naklapal vyvětrat kostru do pražskýho lágru a trochu to tam vošpiznót. Jeden hoch, skoro muž, ale dobrý špion se vydal na sledování do švédského tábora.  
Byl to tam šaškec, samá spářka a kostry country. Byl tam nepořádek, velká pitka a muži se váleli po zemi. 
Hodil špizuňk do kanclu a čul teho dacana Torstensona, jak béknul, že dyž nebude šlus do voběda, zdekujó se na domášov.  Podíval se na velitelství a uslyšel velitele Torstensona jak říká, že pokud nedobijí Brno do zítřejšího poledne, odtáhnou domů.  
Měl teda fedry, ale tumlem vzal kramle a pila pali. Sice měl strach, ale rychle utekl pryč. 
Nečučel levingstón ani pravingstón, rovnoběhem to vzal přes štatl a direkt na Špilas. Nedíval se vlevo ani vpravo, proběhl městem a rovnou na Špilberk.
Hóknul tam, co se dómáknul a fčecko prolátnul. Podal velení informace o průběhu a výsledku průzkumu. 
Mórgen byla zas mixna a těžká mlata. Patrioti začínali být grogy a na levandulu. Ráno byla zase rvačka a boj. Už to vypadalo, že Brňáci prohrají.  
Lampas de Souches to zbliknul a páč nechtěl mít blato na hřišti, tak dal befel k polednímu zvonění už fčíl. Velitel obránců de Souches vyhodnotil situaci, a protože se z toho nemínil podělat, nařídil zvonit poledne už v jedenáct dopoledne.  
Patrioti na Pražáky ufachčili šméčko, ti potróblenci to nevygómli a se žgryndama se zdekovali.  Na Švédy udělali podraz, ti hlupáci na to nepřišli a s hloupými řečmi odtáhli.

 

Zdroj: Tic Brno
Na Prahu? Támhle po Dé jedničce 😉16 komentářů:

 1. i počasí vyšlo...krásné,Sv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Světlanko, toho jsem se dost bála, abychom tam neseděly v pláštěnkách.

   Vymazat
 2. Hrad je krásný a vidět tam i divadlo a v takovém hereckém obsazení,velký zážitek.
  Nuda nesmí být.I u nás a to jsme malé město je akcí dost.My tam ale už chybíme.
  Jituško,měj hezký víkend

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitu, u nás je letos v létě taky dost živo. město má výročí a děje se toho spousta.
   Pěkné odpoledne. Jitka

   Vymazat
 3. Jituško, měly jste opravdu parádní den. Shakespearovské slavnosti jsme navštěvovali pravidelně, po poslední návštěvě na Pražském hradě jsem se zařekli, že znovu až tam bude "panovat" někdo jiný...
  Brno jsme měli v plánu teď na srpen, je takový pracovní mazec, že to nevyjde...
  Moc tě zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, je mně z toho smutno. Za Václava Havla Pražský hrad a jeho okolí rozkvetlo. Teď je to všechno zariglované a smutné. Jen abychom si tím novým panovníkem pomohli, toho se děsím.
   Měj pěkné nedělní odpoledne. Jitka

   Vymazat
 4. Tak takový den by se mi taky líbil. Musel to být zážitkový den.
  Moc hezký příspěvek!
  Měj se hezky!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, bylo to takové nečekaně komplikované, ale nakonec jsme si to užily.
   Měj se hezky a děkuji za pravidelné komentáře. Jitka

   Vymazat
 5. Krásné, Brno ještě vůbec nemám prozkoumané. Pěkný den, Šárka
  Můj život ve slovech
  Můj knižní ráj

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šárko, Brno je zlatá loď :-) a za průzkum určitě stojí.
   Pěkné letní dny přeji a děkuji za návštěvu. Jitka

   Vymazat
 6. U vás nikdy nuda být nemůže. Planety jsem obdivovala už v televizi. Chtěla bych je vidět na vlastní oči. Přeji hezký víkend. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, na vlastní oči je to úplně jiný level. A když se setmí, tak to teprve stojí zato.
   Zdravím z Moravy. Jitka

   Vymazat
 7. Jituško, díky za reportáž z mého rodného kraje. V Brně už jsem dlouho nebyla. Měj pohodovou neděli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, rádo se stalo a rádi tě tady uvidíme. Pěknou neděli. Jitka

   Vymazat
 8. Jitko, ráda jsem se koukla na fotky, protože se musím přiznat, že jsem v Brně nikdy nebyla. A minimálně Špilberk bych ráda viděla.
  Hezký den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáňo!!!! No to je ostuda :-) Brno sice nemá tolik co nabídnout jako Praha, ale na den se tady člověk taky zabaví.
   Pěkný den. Jitka

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře.