sobota 27. června 2020

Ze zahrady - Pivoňky a plaménky


Pivoňky a plaménky spolu s růžemi a hortenziemi patří k mým nejoblíbenějším květinám. Mám jich na zahradě požehnaně a každoročně se těším z jejich křehké krásy.Sezonu zahajuje žlutá pivoňka Mlokosevičova.
Hned po ní rozkvétá koprovitá pivoňka.Bohatě kvete i dřevitá pivoňka.Ostudu si netrhnou ani pivoňky lékařské.Plaménky neboli klematisy mám už letité. Některé budou potřebovat omlazovací kůru. Jako třeba tento plamének alpský.

Tento modrý držím "při zemi".


Ovšem tento plamének horský (Clematis montana Mayleen) si dělá co chce. Pronikl už i k sousedům a obsadil půlku jejich oplocení. Jsou rádi, nic jiného jim tam nekvete.


Plamének Princess Alexandra bohatě vykvetl a uschnul. Asi jej kleplo, jak už se to tak klematisům stává. Dole trochu podrůstá, tak snad se ještě vzpamatuje.Některé plaménky pustím do růží. Princeznu Dianu mám moc ráda, teprve začíná kvést. Plamének císařské dítě (Kaiserkind) už mám taky dlouho. Danuško, pamatuješ na naši holandskou objednávku?
A jen tak mimochodem: První a poslední fotka je stejný plamének, jehož název se mně za ty roky vykouřil z hlavy. Pokud jej někdo identifikujete, prosím název do komentářů. Děkuji.
23 komentářů:

 1. Tak to je fakt krása. Tyto květiny také miluji. Až do letoška jsem netušila, že existují žluté pivoňky, dokud jsem je neobjevila u nás v zámku. Je to krása. Budu se snažit je získat také pro moji zahradu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věro, já mám žluté dvě a vypadají opravdu krásně.
   Měj hezký večer. Jitka

   Vymazat
 2. Jituško, to je nádhera, kochám se při ranní kávě. Měj pěknou neděli.

  OdpovědětVymazat
 3. Jituško děkuji za procházku vaší zahradou. Kochám se, je to velká nádhera!
  Přeji hezkou neděli, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, děkuji za milou návštěvu a přeji krásný večer. Jitka

   Vymazat
 4. Tédy! K robě půjdu do učení co se týče plaménků. Mám tři. Montanu tmavě vínovou, vínový klasický, odrůdu taky neznám, a předloni zakoupený, jméno taky nevím, ale ten chudák putuje pořád sem a tam, takže se moc ještě ani neměl šanci ukázat. Teď už snad skončil na definitivním místě tak může spokojeně růst. Ještě bych nějaké další taky chtěla, ale není tolik míst kde je nechat pnout. Mě se nesmírně líbí ty plnokvěté, ať už montany nebo klasické velkokvěté, ale vždycky mám tu smůlu, že někdo vymění cedulku (kvůli ceně) a dá to označení plného do květníku s jednoduchým. Stalo se mi to už dvakrát. Nechápu tu drzost lidí....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vendy, některé plnokvěté plaménky opakují jednoduchými květy. Tak třeba se dočkáš i plnokvětých.

   Vymazat
 5. Jo, tu první pivoň vůbec neznám, koprolistou mám, dřevitou taky, letos prvně kvetla, ale mám fialovou, po žluté, jakékoli, zatím marně toužím. uvidím až vykvetou dvě další nové zakoupené v Němcích, byla to směs tří odrůd, a žlutá tedy na obrázku byla, ale nevěřím tomu, že bych měla to štěstí. jedna mi vykvetla už letos, tvarově i barevně můj sen, který jsem chodila obdivovat ke zdejší hospodě. Tak snad i ty dvě další budou nějaké jiné, protože se mi tu postupně nastřádaly tři bílé plnokvěté, pár růžových, ale určitě mi chybí ta lékařská...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem zase obdivovala nádhernou křovitou pivoňku v Prostějově v předzahrádce jednoho domu u hlavní cesty. Po rekonstrukci silnice už zmizela, taková škoda.
   Tak ať ti to pěkně kvete. Jitka

   Vymazat
 6. Jitko, krásně ti to na zahrádce kvete. Já ani netušila, že je tolik druhů pivoněk ;-)
  Hezkou neděli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáňo, já jich mám jen pár, je jich moooc. A brala bych je všechny.
   Klidný večer. Jitka

   Vymazat
 7. Já su na názvy totální trubka. Nepamatuji si nic, když jsem celý den na slunku, tak ani své jméno či příjmení. Jsem omezená, ale pracovitá :-)
  Máš to barevné, voňavé a krásné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele seveřanko, su totální trubka(?), to se pozná holka z Moravy :-)
   Mně se jednou, v nějakém pomatení mysli, podařilo říct: Já su z Prahy :-)

   Vymazat
 8. Nádherně Ti to kvete. U nás na zahradě klematisy ( plaménky) moc nejdou. Měla jsem fialový a vymrzl mi, i když byl na zimu zabalený a kořeny přikryté. Navíc zahrada je běžně dost mokrá a to asi rádi nemají. Máš to moc krásné a tak Ti přeji ať ti všechny ty krásné květy dělají velikou radost.

  OdpovědětVymazat
 9. Krásné květinky.Pivoňky mám také ráda a koprovitou jsem snad nikdy neviděla.je ale krásná.Plaménky jsem měla na zahrádce,obrostly celou pergolu.Jsou krásné.
  Jituš,měj hezký začátek týdne

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitko, škoda, že krása pivoněk trvá jen krátce a rychle odkvétají. Plaménky vydrží déle, ale zase nemám tolik možností k pnutí.
   Krásný večer. Jitka

   Vymazat
 10. Jituško, krása. Ještě Ti chybí mezidruhové hybridy pivoněk a ano, pamatuji na tu objednávku. Přišlo to na paletě a doprava tenkrát stála snad 10.000 Kč, málem mě škráblo :-). Od té doby jsem na jejich stránkách nebyla. Letos jsem v Holandsku objednávala cibuloviny, už jsou na cestě :-). Hezký týden, snad u vás nebude boží dopuštění, které předpovídá počasí. Dana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Danuško, já tě obdivuju, že to máš stále kam dávat. Koupila jsem si v Tullnu holandské tulipány, různé druhy a nakonec byly všechny stejné obyč. červené. Tak doufám, že budeš mít víc štěstí.
   Měj se hezky. Jitka

   Vymazat
 11. Jitko, na zahradě Ti toho kvete, radost pohledět. A ten plamének horský je opravdu úžasný.
  Měj fajn dny. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dášo, plamének udělá úplný květovaný koberec, ale už ho budu muset usměrnit.
   Pohodový večer. Jitka

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře.