pátek 1. května 2020

První máj

První máj – svátek práce zamilovaných. Jasně, že je to svátek zamilovaných a vůbec všech, kteří jsou tohoto citu schopni, ať už k partnerovi, dětem, rodičům, zvířatům, ... Nevím, proč bychom v krásný rozkvetlý květnový den měli slavit práci?


A kdy jindy, než dnes, se hodí zamilovaná báseň?


Teď už víš, že jsem to já


Přišla tak, jako se chodí
na malý výlet výletní lodí.
Seděla tak, jak dívky sedí, 
když něco je v životě naposledy.
Mluvila se mnou tak, 
jako se mluví s náhodným známým v podpalubí
- a smála se nádherně ...
Jak ta se směje, když láska je čistá
a bez naděje ...
Odešla, jako se odchází po noci probdělé,
když už nic neschází ...

Večer s písní ohranou
já chtěl bych být tvou záchranou
tvou přízeň kdo jen má
teď už víš, že jsem to já

Až se dotknu dlaní tvých
celý svět zmizí vzápětí
kolem nás se rozhostí
ticho plné něžných něžností

Celý svět zmizí kolem nás
jsi tak blízko vzdálená
proč všechno končí lásko má?


Toto je kousek romantické písně Karla Gotta z roku 1978, to jsem byla právě desetiletá. Nádherný text Zdeňka Rytíře v posledním ročníku Stardance recitoval ve svém vystoupení Miroslav Hanuš a zapůsobil fakt silně. Já to pořád říkám, že poezie je v našich životech třeba. A je jí tak zoufale málo ...


A jen tak mimochodem: Pro mě je první májový den spojen se spoustou tradic. V mém rodišti byla filipojakubská noc plná tajných výprav. Kluci stavěli máje svým slečnám před domem. Jeden rok jsme měli v předzahrádce hned tři, k velké "radosti" naší mamky. Zahrádka dorajdovaná, ale naštěstí měly všechny tři mašle barevné = do roka svatba nebude. Sotva se máje postavily, šlo se pro kbelík s vápnem a do rána byla silnice po celé vesnici popsaná vtipnými, někdy i kousavými texty. Prvomájový průvod si pak mohl hlavu vykroutit, jak si četl narážky na majitele přilehlých nemovitostí. No a samozřejmě nesměl chybět průvod čarodějnic v předepsaném dress code a povinnou alkoholickou výbavou. K různým neplechám to pak už byl jen krůček.

S manželem dodržujeme už jen tu tradici polibku pod třešní či višní. Abych zůstala i v příštím roce krásná 😀. Letos to máme stížené, ale myslím, že to dáme. 

Pokud nemáte kvetoucí strom v dosahu, jeden posílám.
Jó, v našem městě lásce fandíme.


18 komentářů:

 1. Moc krásný článek, nádherná báseň i fotografie. Jen na polibek letos už jsou třešně i višně odkvetlé, ale dá se to dohnat pod jabloněmi. Alespoň u nás teď kvetou. Přeji Ti krásné májové dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaro, naše višeň měla ještě pár posledních květů, takže uf ... dobrý :-)
   Měj se krásně.
   Jitka

   Vymazat
 2. Když jsem se začetla do textu, byl mi povědomý. Pořád jsem ho nemohla nikam zařadit. Až pak, kdy dočetla. :-D Krásné fotky, pěkné tradice. Ten strom se srdcem je úžasný. :-D
  Byla jsem ve vašem městě několikrát. Mému bývalému kolegovi z práce, hraběti Hugo Mensdorffovi-Pouilly, byl vrácen rodový majetek. Úžasný člověk, díky němuž jsem pochopila význam slova šlechtic.
  Měj krásné májové dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alenko, my tady máme hraběcí rodinu Mensdorffů moc rádi. Vychází městu vstříc, darovali např. zámecký skleník pro kulturní akce, na svém zámku pořádají pěkné akce. Když byly děti malé, pracovala jsem v Mateřském centru a každé září nám bezplatně půjčili zámeckou zahradu pro velkou dětskou akci.
   Doufám, že se Ti u nás líbilo.
   Jitka

   Vymazat
 3. Jituško, moc krásně napsané a to srdce a strom je úžasné. Měj pěkné dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, srdce jsem objevila náhodou včera ráno a ten nápad se mně moc líbil.
   Krásný květen.
   Jitka

   Vymazat
 4. Vážím si, jak lásky, tak práce.
  Ještě stále existuje mnoho lidí, kteří svou práci milují, stále existuje mnoho lidí, kteří milují své partnery, děti, rodinu.
  Možná je to z mé strany iluze, ale bude to tím, že stále věřím, možná naivně, já věřím na lidi, na lidské pokolení.
  Krásný článek o krásných věcech, situacích a tradicích.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Simi, děkuji za milá slova. Věřím také v dobro v nás, v lásku, kterou chceme víc rozdávat než dostávat, v empatii s potřebnými. Nevěřím na hesla provolávaná v prvomájových průvodech.
   Krásné, rozkvetlé jaro. Jitka

   Vymazat
 5. Jituško, děkuji za krásná slova. milé vzpomínky a to srdce...
  Měj krásný celý květen! Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, ráda jsem se podělila.
   Také přeji krásné jarní dny. Jitka

   Vymazat
 6. Jarko, máte, nebo spíš měli jste krásné tradice, stavění Májek před domy neznám. U nás se staví jen jedna na vsi. :o) Ale políbení pod třešní dodržujeme, jen včera jsme zapomněli. Tak snad o den déle to také projde. :o) Jééé a strom lásky se srdcem je parádní nápad, moc hezké.
  Měj pohodový víkend. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dášo, já myslím, že dnešní políbení bude mít taky tu magickou moc. Někde jsem četla, že je dnes Světový den ptačího zpěvu, což je taky moc hezké a určitě každé, nejen květnové políbení, bude v této nelehké době kouzelné.
   Pěkný večer. Jitka

   Vymazat
 7. Strom lásky.....to je krásné:-)
  To jen tak někde nemají.
  My byli v ZOO.
  E.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, to je také super. V ZOO nebo pod stromem, důležité, že spolu s tím, s kým je nám dobře.
   Krásný večer. Jitka

   Vymazat
 8. Strom lásky je kouzelný,to mě úplně vzalo.A píseň Karla Gotta,nádherná slova,když bych ji slyšela asi bych ten text tak nevnímala,melodii jsem si k ní našla,bylo mně v té době 28.Mám hrozně ráda poezii,čtu si ji od mládí a dodržovat tradice se mi moc líbí.
  Jituš,moc krásný příspěvek k měsíci lásky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitko, já tu písničku vůbec neznám, nevzpomínám si, že bych ji někdy slyšela. Text je nádherný, za srdce beroucí. Díky p. Hanušovi se opět probrala k životu.
   Měj krásný májový večer. Jitka

   Vymazat
 9. Já jsem holka z paneláku, takže první máj nemám s žádnými tradicemi spojený (prvomájové průvody nepočítám :D). Dokonce ani s tím líbáním pod rozkvetlým stromem. Máme rozkvetlou třešeň i jsme se včera políbili, jen jsme to nějak nezkoordinovali :D-
  Krásné májové dny (i s májovými deštíky, kterých je fakt třeba)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře.