Po předloňském povedeném prodlouženém víkendu v maďarských lázních Lipot, jsme se v září rozhodli pro reprízu ve východomaďarských lázních Sárvár. Dnes se vrátím v čase a vezmu vás s sebou.
Do Sárváru jsme z Brna jeli celou cestu po dálnici. Kupodivu i před Bratislavou šlo vše hladce a za čtyři hodiny jsme vystupovali před termály.
Termály v Sárváru patří mezi nejoblíbenější lázně v Maďarsku. V rozlehlém areálu si najdou své páry, rodiny s dětmi i senioři. Celoročně přístupný areál nabízí vnitřní i venkovní bazény s termální léčebnou vodou, saunový svět, restaurace, kavárny a třeba i bowling.
V léčebné části se návštěvníci oddávají relaxaci v bazénech s teplotou vody 32 - 38˚C. Termální voda s léčivými účinky je čerpána ze dvou ozdravných pramenů nalezených při hledání ropy. Obsahuje prvky ideální k léčbě pohybového ústrojí, rehabilitaci, gynekologických a kožních onemocnění. Novinkou je unikátní ultrafialové zařízení na čištění vody, chránící životní prostředí i zdraví návštěvníků.
Část pro rodiny s dětmi je od relaxační a léčebné důsledně oddělena dlouhou chodbou. Děti si tady užijí několik bazénů, tobogánů a postaráno je i o maminky s malými dětmi.
V létě si rodiny užijí venkovní areál, bohatě vybavený zážitkovými bazény, tobogány, vodními atrakcemi a mnoha stánky s občerstvením. V září ale byla venkovní sezóna už ukončena.
Sárvárské termály jsou větší a známější než ty v Lipotu. Bylo tady podstatně víc návštěvníků, ale nikdy nebyl problém s místem ke klidné relaxaci. Jazykové bariéry se také nikdo bát nemusí. Vzhledem k vysoké návštěvnosti krajanů je většina informací v češtině.
Relax v termálech mým kancelářským zádům prospěl víc než dobře, odpočinuli jsme si, ochutnali tradiční maďarské langoše i rybí speciality a jako bonus jsme měli pokožku hebkou jako miminka. Rádi se vrátíme.
Tabule jsou v češtině i personál česky rozumí. |
Po ubytování v apartmánovém domě jsme si dopřáli podvečerní procházku do centra městečka.
Zastavili jsme se u hradu Nádasdy, pojmenovaném po Ferenci Nádasdym, který byl manželem nám známé Alběty Báthoryové alias Čachtické paní.
Poslechli jsme zvonkohru na místní radnici.
Na Kossuthově náměstí si prohlédli fontánu a kostel sv. Ladislava.
Nestihli jsme jen procházku v proslulém arboretu v centru města. Tu si necháme na příště.
Může se hodit:
Lázně najdete na adrese Sárvár, Vadkert utca 1. Otevřeno je od 9 do 22 hodin. Další informace o lázních v češtině jsou tady.
Parkování u lázní je zdarma. Celodenní vstupné v sezóně, o víkendech a svátcích je asi 500 Kč pro dospělého. Mimo sezónu vstupné přijde na 440 Kč. Platit se dá vše kartou, forinty jsou potřeba jen jako kauce při půjčení lehátka, županu apod.
Lázně nepoužívají náramky k registraci útraty. Občerstvení se platí hned hotově nebo kartou.
A jen tak mimochodem: Ráda doporučím i ubytování. Objednávala jsem přes Booking tento apartmán. V našem termínu přišla noc na 60 Eur za oba, což je cena neuvěřitelná. Zvlášť v poměru cena výkon. Recepční nám předala veškeré informace v češtině a třeba parkování jsme vyřídili v němčině. Krásné, nové, klidné, blizoučko do termálů, plně vybavené. Nelze nedoporučit a určitě příště opět využijeme.
Lázně jsou moc pěkné a hrad spojený s Čachtickou paní je zajímavý.Nás asi 2x vylákal do Budapešti do lázní manželův bratr se švagrovou.Je to už hodně let,ale klidně bych si to zopakovala.Jenže manžel co hodně přibral už do plavek dávno nechce.Jituško,moc ráda jsem se podívala.
OdpovědětVymazatMimochodem,včera jsem včera pekla židovský chléb a s manželem nám moc chutná.Za chvíli si ho dám k snídani.Hezký den
Jituško, moc hezký tip! Proč se příjemně nezrelaxovat. Podle fotek si mi líbí lázně i apartmán.
OdpovědětVymazatJe to neuvěřitelné, ale v Maďarsku jsem od svatební cesty nebyla. A chvilka to už fakt je :o)
Přeji příjemný den. Helena
Do termálů v Maďarsku jsme jezdili léta. Je to tam vždycky bezva i když jejich jazyk neovládáte. Jsou velice ochotní lidé a služby na výborné úrovni. Zdraví Iwka
OdpovědětVymazatJitko, podle fotek to vypadá na hezkou destinaci. Díky za tip i info.
OdpovědětVymazatHezký den