Máme za sebou první adventní víkend, v našem případě prodloužený a super hektický. Kromě sobotní rodinné dvojité oslavy a dlouho plánované nedělní návštěvy jsme ještě stihli páteční výlet do polských Katowic.
Katowice jsou hlavním městem největší a nejlidnatější části Slezského vojvodství, čítající asi 2 miliony obyvatel. Město je to poměrně mladé, status města získalo až koncem 19. století a k jeho rozvoji významně přispěla průmyslová revoluce.
Památek tady mnoho nenajdete, je to vlastně taková polská Ostrava, jenže... Stejně jako u nás se i tady projevil pokles výroby těžkého průmyslu a těžby uhlí. Katowice se ale v posledních letech mění v moderní dynamické velkoměsto plné skleněných mrakodrapů s firmami zabývajícími se novými technologiemi.
Nedostatek historických památek tady nahrazují zábavním průmyslem a návštěvníci často přijíždí za velkým zábavním parkem nebo vyhlášeným Aqua centrem.
![]() | ||||
Není nouze ani o lákavé restaurace a půvabné kavárny. |
![]() |
Městský maskot nám připomněl wroclawské trpaslíky. |
My jsme se sem vydali na adventní trhy a za vánočními nákupy. Po Wroclawi a Krakově jsme byli zvědaví, jak advent pojali v Katowicích a musím říct, že jsme byli mile překvapeni.
Počasí nám od rána moc nepřálo, a tak jsme návštěvu trhů posunuli na pozdní odpoledne, kdy přestalo pršet a rozsvítila se celá adventní výzdoba, která místu dodala sváteční atmosféru.
Jarmark Božonarodzeniowy se koná od poloviny listopadu do 5. ledna na hlavním katowickém náměstí, které se "překvapivě" jmenuje Rynek. Už z dálky září dvě adventní ruská kola a kromě nich tu návštěvníci najdou kluziště, gastrozónu, pohádkový vlak, historický kolotoč a mnoho dalších atrakcí.
Co se nám moc líbilo a jinde toho nebylo tolik, byly adventní pohádkové domečky, které vyprávěly vánoční příběhy. V jednom hrála skupina jezevců (?) vánoční hity, v druhém spal Santa a fakt hrozně chrápal.
![]() |
Je libo vánoční příběh? Zmáčkni červený knoflík. |
Krásní byly spící lední medvědi, kterým se nadechováním zvedalo bříško a poučný byl i domek s Jeníčkem a Mařenkou zavřenými v klecích u Ježibaby. Vše se pohybovalo, hrálo, povídalo, zdarma. To se dětem moc líbilo a myslím, že pro děti to jsou ty nejlepší trhy, které jsme zatím viděli.
Stánků s regionálními specialitami i vánočním zboží tady nebylo tolik, jako třeba ve Wroclawi, ale byly tematicky zaměřené a stačilo to.
hezký výlet, hezké výlohy,Sv.
OdpovědětVymazatDěkuji a zdravím. Jitka
VymazatNejen trhy, ale i ty poslední fotografie dekorací mě moc zaujaly 😊
OdpovědětVymazatŠárko, dekorace tady mají moc pěkné a zase je to něco trochu jiného, než u nás.
VymazatPěkný adventní večer přeji. Jitka
Já se na adventní trhy kouknu raději na fotkách než v reálu :) - nemám ráda moc lidí na jednom místě.. Líbí se mi dekorace na poslední fotce, byť se snažím v tomto typu obchodů moc nenakupovat - kam by člověk ty věci dával, že :D
OdpovědětVymazatHezký den
Stáňo, já vybírám k návštěvě trhů zásadně jen pracovní dny. O víkendu je to o život a nic z toho člověk nemá.
VymazatPěkný adventní večer přeji. Jitka
Jituško, moc ráda jsem se podívala. Vidím, že výlet k sousedům na Black Friday je už tradicí. U nás byly slevy víceméně virtuální... Ty domečky jsou kouzelné.
OdpovědětVymazatPřeji krásný sváteční den, hezky si ho užij! Helena
Helenko, my sem vyrážíme vždy začátkem adventu, než je tady hlava na hlavě. Black Friday je příjemný bonus a těším se na nákupy tady. Jiné zboží, obrovská nabídka, fajn ceny. Něco jsme nakoupili tady, něco v Brně, málo z netu. Já jsem celkem připravená :o)
VymazatDěkuji za přání a posílám pozdrav. Jitka
Děkuji za report z cest :-) Já jsem vánoční trhy navštívila jen v Brně a Zlíně....světe div se, ale opravdu jsem jinde nebyla....uklidnilo mě ale, že Brno bylo vyhlášeno jako nejkrásnější - hlavní evropské město Vánoc pro rok 2024!! Příští týden se chystám vydat obhlídnout Vídeň, tak jsem zvědavá a těším se.
OdpovědětVymazatPřeji krásný adventní čas, Jitka z Brna
Jitko, my jsme zatím zvládli jen Katowice a lehce jsem se otřela o Zelňák. Nějak nestíhám a uvidím, jestli se ještě někam podíváme. Vídeň jsme viděli před lety a jednou mně to stačilo, ale u radnice je to pěkné.
VymazatTaké přeji pohodové adventní dny a hodně inspirace. Zdraví Jitka
Vypadá to na krásný adventní výlet…. Počasí si nikdo nevybere. Zboží mají asi jiné než my, že? Soudím podle posledních fotek.
OdpovědětVymazatEva http://es-ideas.blogspot.com/
Evi, počasí nic moc, ale v OC nám to bylo jedno a na trhy už nepršelo. Aspoň tam bylo málo lidí.
VymazatZboží je tam jiné hlavně v obchodech s bytovými doplňky, krásné a velký výběr. Mám ráda obchod HOMLA, ale třeba i v Nanu Nana je tady toho víc a pěkné.
Měj pěkný adventní večer. Jitka
Milá Jitko, nikdy jsem tam nebyla, ale zdá se z tvých krásných fotek, že by se mi tam mohlo líbit. Píšu si. ;) Měj ten nejhezčí advent. ♥
OdpovědětVymazatVivi, v Polsku stojí za vidění adventní trhy ve Wroclawi, Krakově a i v Katowicích. V tomto pořadí. A i v obchůdcích by sis vybrala.
VymazatMěj krásný adventní večer. Jitka
Nádherná vánoční atmosféra.Líbí se mi osvětlená a vyzdobená města v čase předvánočním.
OdpovědětVymazatSnad se dnes vypravím k nám do města na vánoční trhy.
Jituško,hezké dny
Jitu, já se také těším, snad se ještě někam podíváme.
VymazatMěj pěkné adventní výlety.
Zdraví Jitka