A je to tady... Rok utekl jako voda a na adventním věnci jsme zapálili první svíčku. Nebyl by advent adventem, kdybych něco tradičního neupekla. Po třech letech adventních a vánočních dobrot, kdy jsem nakoukla k sousedům i přes oceán, jsem si řekla, že už jsem se narajzovala dost a letos se budu věnovat našim tradicím a symbolům. Ráda bych jim dala moderní kabát, který hravě zvládneme i v hektickém předvánočním čase. Prvním symbolem adventu je adventní věnec, a tak není co řešit...
Pečený adventní věnec s perníkovým srdcem
Těsto:
100 ml vody
60 g bílého jogurtu (domácí nebo selský, Hollandia apod.)
60 g bílého jogurtu (domácí nebo selský, Hollandia apod.)
50 g rozpuštěného másla nebo Hery
1 žloutek
275 g hladké mouky
špetka soli
45 g moučkového cukru
třetina kostičky čerstvého droždí (asi 15 g)
Náplň:
150 g mletých perníčků (domácích nebo koupených)
2 PL kakaa
80 g rozpuštěného másla
200 g nahrubo nastrouhaných jablek
4 PL moučkového cukru
Na ochucení: citronová kůra, rum, perníkové koření, vanilka
Na polevu:
400 g čerstvého žervé sýra (Lučina, Palouček, apod.)
3 PL moučkového cukru
šťáva z jednoho citronu
pár lžic mléka na zředění
Na ozdobení: perlový cukr, plátky mandlí nebo kandované ovoce.
Přípravu těsta svěřím domácí pekárně a zatím si připravím náplň. Všechny přísady smíchám a dám mírně zatuhnout do ledničky.
Vymažu formu na věnec nebo klasickou dortovou a do středu vložím zavařovací sklenici obalenou v alobalu a také pomažu tukem.
Hotové těsto přenesu na vál a nechám půl hodiny odpočinout. Pak je propracuji a nechám dalších 15 minut v klidu. Kynuté těsto se pak líp rozvaluje a nemá snahu se smršťovat.
Rozválím těsto na pás o délce 40 až 50 cm a potřu jej perníčkovou náplní.
Nyní je sroluji jako roládu a přenesu do formy. Spoj dám do středu, aby se neotvíral a nebyl moc vidět. Přikryji igelitem (dobrá je hotelová koupací čepice) a nechám ještě asi hodinu kynout.
Jakmile těsto zdvojnásobí svou velikost, peču nejdříve na 200°C, aby pěkně naběhlo a pak dopékám na 180°C. Celé to trvá necelou hodinku. V polovině pečení vršek věnce přikryji alobalem, aby nebyl moc tmavý. Před vytažením vyzkouším špejlí a jakmile těsto nelepí, jde se ven. Nechám chvilku chladnout a po vytažení z formy přenesu na mřížku, aby vychladnul úplně.
Lze jen pocukrovat, ale když je ten advent, bude i poleva. Tu připravím prošleháním sýra s cukrem. Naředím citronovou šťávou a mlékem (příp. smetanou) tak, aby poleva pomalu stékala. Nanesu ji na vychladlý věnec a dozdobím perlovým cukrem, plátky mandlí nebo kandovaným ovocem.
A jen tak mimochodem: Odkud se vlastně vzal adventní věnec? Tradici založil v 19. století protestanský teolog Johan Wichern, který v Hamburku vedl školu pro chudé děti. Na Vánoce se velmi těšily a každý den se ptaly, kdy už bude Štědrý den. Asi aby měl od nich pokoj 😉, vyrobil ze starého dřevěného kola předchůdce dnešních adventních věnců. Kolo opatřil 19 malými červenými svíčkami za každý všední den a čtyřmi velkými bílými svícemi pro neděli. Každý den se zapálila jedna svíčka, a až všechny vyhořely, děti se mohly začít radovat.