pátek 22. listopadu 2024

Za mřížemi

Před časem jsem si koupila váleček, který umí vykouzlit mřížku na pečivo. Vyzkoušení odsunuly sezónní recepty až na pozdní podzim, jenže... nebylo to jen tak. První koláč, který jsem chtěla zamřížovat, měl těsto nevhodné pro práci s válečkem. Chuťově byl ovšem famózní. Nezbylo, než upéct druhý koláč a to už byla jiná písnička.


 


Mřížkový koláč s marmeládou

 

Těsto:
150 g změklého másla 
130 g moučkového cukru
3 žloutky
100 g mletých mandlí (nebo ořechů)
180 g hladké mouky (špaldové celozrnné)
1 ČL skořice
250 g marmelády (višňové) 

Na dokončení:
bílek a plátky mandlí

V míse krátce prošlehám máslo s cukrem a žloutky. Přidám mouku, skořici a mandle a na nízké otáčky promíchám. Přesunu na vál a zpracuji na těsto, které zabalím do fólie a dám na hodinu do ledničky. Těsto je měkké, pracujte rychle a nepřidávejte zbytečně další mouku.
 
Koláčovou formu o průměru 24 cm vymažu máslem. Dvě třetiny těsta namačkám na dno formy, malým válečkem urovnám povrch a propíchám vidličkou. Těsto vytáhnu i na boky formy. Nanesu marmeládu a urovnám povrch do roviny.





 
Ze zbylého těsta vyválím válečky, které naskládám na koláč do mřížky a jeden položím i po obvodu formy, aby začistil okraje. Koláč potřu bílkem a po obvodu posypu plátky mandlí. Peču na 180˚C asi 40 minut.  






Vychladlý koláč přikryji potravinářskou fólií a dám do druhého dne do ledničky. Před servírováním jej nechám v pokojové teplotě a lehce popráším cukrem. Těsto vypadá tvrdé, ale uležením pěkně změkne a chuťově je vynikající.







Mřížkový koláč z pivního těsta


Těsto:
500 g hladké mouky
250 g másla (já jsem měla Heru)
250 ml piva
dvě špetky soli

Náplň:
700 g mraženého ovoce (třešně a ostružiny)
150 g cukru (Xylitolu)
1 vanilkový pudinkový prášek

Na vále zpracuji těsto z mouky, Hery, piva a soli. Hotové zabalím do fólie a dám na půl hodiny do ledničky.

Když těsto odpočívá, připravím si náplň. Mražené ovoce dám do hrnce a začnu zahřívat. Nepodlévám, osladím. Povařím a po chvíli odeberu dvě naběračky tekutiny, kterou dám do misky. Přidám k ní pudinkový prášek, rozmíchám a vrátím k ovoci. Za stálého míchání povařím do zhoustnutí a nechám trochu vychladit.

Na vále vyválím polovinu těsta, to pomocí válečku přenesu do vymazané koláčové formy a  vmáčknu je na dno a do boků. Dno koláče propíchám vidličkou a přidám ovocnou náplň. Druhou polovinu těsta vyválím opět na placku, přejedu válečkem s mřížkou tak, abych prokrojila těsto - stačí projet po těstu jednou. Roztáhnu mřížku a přenesu ji na vršek koláče. Oříznu přebytečné těsto a ze zbytků vykrojím kolečka, která zakryjí spoj po obvodu koláče. 




Těsto potřu rozšlehaným vajíčkem a peču na 200˚C asi 50 minut. Nechám vychladnout a před podáváním popráším moučkovým cukrem.











A jen tak mimochodem: Těsto je bez cukru a dá se použít na sladké i slané koláče nebo záviny. Zbyla mně asi třetina těsta a využila jsem je na slané špenátové kapsy. Váleček s mřížkou se hodil i na ně.




Špenátové kapsy z pivního těsta


Těsto je stejné jako na předcházející koláč.

Náplň:
půl balení mraženého sekaného špenátu
trochu másla
2 kostky čerstvého Žervé sýru
sůl, pepř
příp. 1 vejce

Na náplň si rozpustím v hrnci máslo a podusím na něm špenát. Osolím, opepřím a vmíchám Žervé. Pokud je náplň řídká, vmíchám do něj syrové vajíčko a nechám je za stálého míchání srazit. Nechám vychladnout.

Těsto rozválím a nařežu na obdélníky asi 15x7 cm. Na jednu polovinu nanesu špenátovou náplň, druhou polovinu přejedu válečkem s mřížkou, roztáhnu ji a vzniklou mřížkou přikryji špenátovou náplň. Oříznu boky, přitisknu těsta k sobě a přesunu na plech s pečícím papírem. 







Potřu vajíčkem a peču na 200˚C asi 25 minut. 





Váleček s mřížkou.


 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře.