Na dušičky jsme napekli, zašli zapálit svíčku, vykouzlili sváteční atmosféru a zbyl čas i na procházku.
Terasu začínám připravovat na zimní režim. Bylinky a sukulenty se před prvními mrazíky stáhly do bezpečí skleníku. Vřesy se svým podzimním doprovodem zůstanou do prvních vloček.
Tma je už po páté hodině odpolední. Světýlka a svíčky prodlouží podzimní pohodu.
Koncem srpna bylo na našem hřbitově odhaleno pietní místo zemřelým a nenarozeným dětem. Skleněné bubliny cítím jako symbol čistých dětských duší.
Hřbitovy, tak jak je známe, jsou odlišné od místa, kam vás dnes vezmu.
Boskovický židovský hřbitov patří s 2 500 náhrobky k největším v České republice. Místo s tajemnou atmosférou leží na okraji města, na úpatí hradního vrchu.
Řada náhrobků má kromě jména už jen datum úmrtí a věk zemřelého. Datum narození se uvádí zřídka. Starší Macevy (náhrobní kameny) nesou dlouhý popis charakteru a života zemřelého i symboly s hlubším významem. V češtině je jen pár novějších náhrobků. Většina nápisů je v hebrejštině nebo němčině.
Symbol rukou zprostředkovává zpětné požehnání Nebes pro Lid Israele velekněžským požehnáním, během kterého spojí ruce tak, jak je nacházíme na náhrobcích. Obraz rukou je také symbolem rituální čistoty.
Nejstarší náhrobky pochází z druhé poloviny 17. století. Ten úplně nejstarší nese datum 1670.
Na náhrobky byla použita opuka. Čas, vítr a déšť odnesl dávná poselství.
Hexagram se v 16. století stal součástí emblému pražské židovské obce a během let se rozšířil jako obecný symbol židovství.
Podzimní zabarvení dává místu nostalgický charakter s mystickou atmosférou. Nikdy neprojdeme celý rozsáhlý areál hřbitova, ale vždy objevíme něco nového.
Kromě hrobů významných osobností místní židovské komunity, jako rabína Samuela ha-Leviho Kollina nebo moravského rabína Abrahama Plačeka, je tu k věčnému odpočinku uložena i část rodiny Löw - Beer.
A jen tak mimochodem: Kupované věnečky jsou určitě dokonalejší, ale ten můj je osobní a od srdce.
Jitko, tvůj věneček je krásný. Na židovské hřbitovy chodím ráda, mají svou zvláštní atmosféru. Naposledy jsme byli na židovském hřbitově v Polné (článek teprve bude).
OdpovědětVymazatHezký den
Stáňo, četla jsem tvé příspěvky z Polné a ze zájmem čekám na další.
VymazatDěkuji za návštěvu a přeji pěkný večer. Jitka
Jituško, moc se mi líbí, co si vykouzlila na terase a o věnečku ani nemluvím.
OdpovědětVymazatPietní místo je vkusné a symbolické.
Židovské hřbitovy mám moc ráda, o tom boskovickém vím, ale zatím se mi nepoštěstilo. Krásně si zachytila zadumanou podzimní atmosféru.
Přeji hezký den. Helena
Helenko, jakékoliv hřbitovy mají v sobě kus tajemna a hodně smutku. Mamka nás vychovala tak, že v sobotu navečer se muselo jít na hřbitov. Zapálit svíčku a přinést čerstvé květiny. Dodnes to v sobě mám a vedu k tomu děti. Moc mladých, ale tady člověk nevidí. Asi je potřeba k tomu poznání zestárnout a spoustu věcí pochopit.
VymazatMěj se hezky. Zdraví Jitka
Věneček se mi moc líbí i tvoje venkovní dekorace.Hřbitovy navštěvuji ráda,ale s židovskými mám pořád nějaký problém.Jako bych vnímala tu hrůzu,kdy nám babička vyprávěla o sousedech židech a jejich hrozném konci.Hezký den Jituško
OdpovědětVymazatJituško, máš pravdu. Na řadě náhrobků byly zmínky o konci pochovaných nebo i celé rodiny v koncentračních táborech. Nikdy nepochopím, co je člověk schopný udělat druhému.
VymazatZdraví Jitka
Děkuji za hezký dušičkový příspěvek....jsem možná jedna z mála, ale mám tento sychravý tajemný a trošku ponurý čas moc ráda :-) Zakládání pietních míst pro nenarozené děti jsem teď zaznamenala na několika místech, jistě to má své opodstatnění, protože tu ztrátu si rodiče nesou celý život.... já sama jsem jedním z nich. Židovské hřbitovy vždy zaujmou, lituji že nerozumím všem textům na náhrobních kamenech....naposled v létě jsme navštívili malinký židovský hřbitov u Starého města pod Landštejnem a krásný je i v Třebíči.
OdpovědětVymazatPěkné dny přeje Jitka z Brna
Jitko, ano - není moc lidí, kteří by měli rádi listopad s mlhavými rány, vlezle chladnými dny, mrholením a tmou už v pět hodin. Ale je tu taky svátek svatého Martina s pečenou kačenou nebo husou, rohlíčky a mladým vínem. Vždy je na co se těšit...
VymazatBýt rodič je na jednu stranu krásné a na druhou velmi těžké. Vůbec nejtěžší je, když o své dítě přijde. Jizva je to hluboká a navždy bolavá. Ale nevzdáváme se, že?
Do Třebíče se chystám už nějaký ten rok. Doufám, že to brzo vyjde.
Děkuji za milou návštěvu a přeji listopad takový, jaký si přejete.
Zdraví Jitka
Děkuji za milá slova. Určitě se nevzdáváme.....život nejde vzdát, ten musíme odžít až do konce :-)
VymazatMilá Jitko, úžasný dušičkový článek, dodal mi tu správnou podzimní náladu. ;) Já Dušičky vnímám kromě návštěv hrobů jako svátek, kdy vidím celou rodinu a je to vždycky moooc hezký. Krásný dny přeje Vivi ♥
OdpovědětVymazatMilá Vivi, podzim se stává velmi oblíbeným obdobím. Dřív tomu tak nebylo, ale je to fajn čas, který má co nabídnout. Máš pravdu, že se na Dušičky vždy sjela celá rodina a bylo to prima setkání.
VymazatMěj pohodový listopad, plný inspirace. Jitka
Jako malá jsem chodívala v létě zalévat hrob mých příbuzných-mamka to tak měla s tetou (její sestrou) domluvené (bydlela jinde). A já to dělala ráda. Ještě dnes si pamatuji takový ten klid, který tam vládl. S rodiči jsme pak na Dušičky chodily s věnečkem z modré statice. Dlouho jsem udržovala zvyk věnečku z té statice. Ale teď už na hrob rodičů pokládám věneček vyrobený mnou.
OdpovědětVymazatMoc hezké fotky, Jitko !!
Klidný den !
Hanka
Hani, naše generace to takto má zažité, ale nevím, jestli si mladší ročníky najdou ten čas. Budeme doufat, že ano.
VymazatMěj pěkné podzimní dny. Jitka
věneček se ti moc povedl,Sv.
OdpovědětVymazatSvětlanko, děkuji a zdravím. Jitka
VymazatJitko, věneček je moc hezký. A fotky povedené, sálají atmosférou. Přeji příjemný víkend 🍀
OdpovědětVymazatŠárko, děkuji. Začalo mně věnečkové období :o)
VymazatPřeji pěkné listopadové dny. Jitka