neděle 10. května 2026

Máma

Druhá májová neděle je věnována maminkám. Vztahy mezi dcerami a matkami nemusí být vždy úplně jednoduché. Spoustu toho pochopíme, až se samy staneme matkami. Chybám svých matek se bráníme, ale často je samy zopakujeme. Hodně se toho dá napravit slovy "děkuji ti" a "promiň mi". Dokud je čas.



Juraj Hnilica

Máma 


Jsou to unavený oči,
když pozdě večer chodíš spát
je to strach, že každou chvíli
se může něco stát
je to důvod proč jsem tady
je to občas malá lež
dar a břímě dohromady
a co když to nezvládneš

Nikdys mi mami neřekla co prožíváš
a že jsem všechno co na tomhle světě máš
nikdys mi mami neřekla jaký to je
přijít do prázdnýho dětskýho pokoje

Jaký je to být máma
se strachem večer chodit spát,
že se může něco stát
Jaký to je být máma,
že jde tolik lásky dát
i když nemám už kde brát
jaký je to být máma

Mám tvý oči a tvý srdce
v odraze vidím vždy tvůj smích
já vím, že nemám už tu šanci
ale pokud měla bych
řekla bych díky, že jsi skvělá
tys byla ten, co při mě stál
svět na zádech podržela
abych mohla běžet dál

Nikdys mi neřekla, jak roky krátký jsou
co všechno mámy na svých bedrech unesou
nikdys mi mami neřekla jaký to je
přijít do prázdnýho dětskýho pokoje

Jaký je to být máma
se strachem večer chodit spát,
že se může něco stát
Jaký to je být máma,
že jde tolik lásky dát
i když nemám už kde brát
jaký je to být máma


A jen tak mimochodem: Lucii Bílou nesleduji, nějak to není má krevní skupina. Nedávno oslavila 60. narozeniny a ve Výborné show, která jí byla věnovaná, zazpívala píseň Máma, které vznikla pro její zemřelou maminku. Poslechnout si ji můžete tady. 


19 komentářů:

  1. Moc krásný příspěvek.
    Jituško,hezký den

    OdpovědětVymazat
  2. Pro mě v poslední době ještě silnější téma než jindy.
    Jituško, děkuji a přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, s přibývajícími roky a realitou si to člověk víc uvědomuje. Nic netrvá věčně a můžeme děkovat za každou společnou chvíli.
      Užívejte si spolu. Měj se hezky, Jitka

      Vymazat
  3. Čím jsem starší tím jsem vděčnější za to, že jsem stále dcerou.
    Měj krásné dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je to tak, měly bychom být vděčné, že jsme ještě dcerami a i matkami. Není to samozřejmost, jen ji tak v toku dní bereme.
      Pěkné odpoledne. Jitka

      Vymazat
  4. Píšeš mi ze srdce, momentálně je to moje téma... Hezké dny, Eva

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evo, tak přeji hodně sil a příjemně prožitých chvilek.
      draví Jitka

      Vymazat
  5. Krásné ; ze života)))
    Eva http://es-ideas.blogspot.com/

    OdpovědětVymazat
  6. Jituš, krásné vyznání mamince. Ta moje odešla před více než 15 roky.
    Text písně Máma od Juraje Hnilici je krásný a přiznám se, že když jsem písničku Lucie Bílé slyšela poprvé, měla jsem slzy v očích.
    Měj hezké dny. 🍀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Alenko, jsem na tom stejně. Jsem plačka a dojme mě i hymna :o)
      Text této písně a i provedení LB dovede chytnou za srdíčko.
      Měj se moc hezky. Jitka

      Vymazat
  7. Vija
    Hezký příspěvek. J

    OdpovědětVymazat
  8. Jitko, já mám to štěstí, že máma pořád ještě je (před měsícem oslavila devadesátku). A čím jsem starší, tím víc si uvědomuju, jaké štěstí mám
    Hezký den

    OdpovědětVymazat
  9. Krásné, Jitko. Pro mě to letos byla bolavá neděle, ale pohladila mi srdíčko dcera nádhernou kyticí. Přeji krásné dny 🌸

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře.