sobota 19. dubna 2025

U nás už to zabečelo

Co budu péct na Velikonoce? Beránka, jidáše nebo mazanec? Těžké rozhodování. A co takhle všechno dohromady? Beránek z mazancového těsta zatočený jako jidáše. Inspirovala jsem se na Víkendovém pečení, ale náplň místo tvarohové jsem udělala s naším oblíbeným vanilkovým krémem. 


 

Velikonoční beránek s vanilkovým krémem

 

Kynuté těsto:

300 g hladké mouky
15 g čerstvého droždí
50 g medu
120 ml mléka
75 ml oleje
2 žloutky
citronová kůra
špetka soli

Na krém:
250 ml mléka
100 g krupicového cukru
2 žloutky
1 PL vanilkového cukru
30 g hladké mouky
1 ČL vanilkového koncentrátu

Na dokončení:
1 vejce
mléko
lžíce medu
15-20 g másla


Mně těsto připravila domácí pekárna, ale můžete postupovat klasicky. Do mísy dejte prosátou mouku se solí a citronovou kůrou. Droždí rozmíchejte s medem na hladkou kašičku, zalejte vlažným mlékem, přidejte žloutky, olej a dobře promíchejte. Celou směs vlijte do mísy s moukou a vypracujte hladké, trochu tužší těsto. Zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě dostatečně vykynout.

Připravím si krém. V mléce metličkou rozmíchám oba cukry, žloutky a mouku. Přivedu za stálého míchání k varu a krátce povařím. Na závěr vmíchám vanilkový extrakt, přikryji fólií a nechám vychladnout.

Z vykynutého těsta vezmu asi dvě třetiny a vyválím na pomoučněném vále užší a delší plát. Pomažu jej většinou tvarohové náplně (asi 2 lžíce si dám bokem) po celé ploše a po delší straně stočím do rolády. Pomocí nitě rozkrájím roládu na „šneky“ a kladu na plech s pečícím papírem. 

 





Ze zbývající třetiny těsta a krému udělám nožičky, hlavu a rohy beránka. Párátky připevním rozinky jako oči a pusinu. Zakryji utěrkou a nechám ještě 15 minut odpočinout. 



Celého beránka pomažu rozšlehaným vajíčkem s trochou mléka a posypu plátky mandlí. Peču na 190°C na 20-25 minut. Upečeného beránka hned potřu rozpuštěným máslem s medem a nechám vychladnout.


 









 

A jen tak mimochodem: Pro ty, které mají beránčí formu a málo času, ráda přidávám recept na našeho letošního druhého baránka, jak říkala naše stařenka. Krom milé tváře vyniká voňavou vláčností.


 

 

Mramorový beránek

 

3 vejce
160 g krupicového cukru 
1 ČL vanilkové esence nebo vanilkový cukr
200 g bílého jogurtu
100 ml slunečnicového oleje
300 g polohrubé mouky
1 kypřící prášek do pečiva
špetka soli
2 PL kakaa holandského typu
 
Dále budete potřebovat formu na beránka a podle druhu povrch ji případně vymažte máslem nebo olejem a vysypte moukou.
 
V míse prošlehám vejce s cukrem a vanilkou do světlé pěny. Postupně přidávám olej, jogurt i všechny sypké přísady kromě kakaa. Dobře prošlehám. Asi polovinu těsta dám do druhé mísy a přidám kakao. Opět důkladně prošlehám.
Do připravené formy dávám šachovnicově světlé a tmavé těsto - na světlé těsto dám tmavé a naopak. Peču prvních 5 minut na 200°C a pak dopékám na 160°C dalších asi 40 - 45 minut. Před vytažením vyzkouším špejlí. Nechám vychladnout a opatrně vyklopím. Může se polít čokoládovou polevou, ale já už jen pocukruji, párátky připevním rozinky jako oči, uvážu mašličku a mám hotovo.
 

  



Přeji vám krásné Velikonoce, plné sluníčka a dobré pohody.
Pokud budete péct, tak ať se vše podaří a koledníci se k vám budou rádi vracet. 


úterý 15. dubna 2025

Dobré věci

Dřív než se pustím do velikonočních příspěvků, lehce se zasníme u jarních veršů Jana Skácela, neboť trocha poezie nikoho nezabije.

  


  

Jan Skácel 

Dobré věci


Z těch dobrých věcí miluji oheň
a černé stříbro hvězd
za opaskem noci.


Černé stříbro a stará slova,
kterými pasovali na rytíře:
Snes tyto tři údery a žádný víc.


Z těch dobrých věcí miluji den,
kdy jaro klade uzdy na dobré koně,
modré uzdy
a růžová sedla.
Každého roku se vrací,
jaro je dobrý úmysl.


Z těch dobrých věcí miluji naši lásku,
tu starou,
která nerezaví,
a říkám ti znova a znova:


Je včera,
bude dnes
a byla zítra.


Snes tyto tři údery a žádný víc.

 

A jen tak mimochodem: Je veliká škoda, že poezie mizí z veřejného života. Kdyby chtěl někdo přivést k veršům děti nebo vnuky, zkuste otevřít knížku dětských básniček Jana Skácela k ilustracím Josefa Čapka. Koupíte ji třeba tady. Pro teenagery je parádní Blues od Václava Hraběte. S tím měly naše děti ve škole vždy velký úspěch.



 
 

čtvrtek 10. dubna 2025

Svěží vítr v šatníku

Předpovědi počasí slibují slunečné a teplé dny. Nejvyšší čas projít šatní skříň, uklidit teplé svetry a udělat místo lehkým tričkům i barevným šatům. Já už tuto ne právě zábavnou činnost mám za sebou a teď už zbývá jen kombinovat staré s novým, levné s dražším, barevné s neutrálním.  



Pár nových kousků doplnilo ty, které se u mne zabydlely a nosím je ráda. To se ví, je jaro a chce to něco svěžího, neokoukaného a neopraného. 

Třeba nový šátek nebo kabelku. Krásně zelenou kabelku jsem ulovila v lednových slevách v olomoucké Šantovce. Z Dara Bags už je to má (tuším) třetí kabelka a vždy jsem moc spokojená. Šátek v tónech zelené a fialové mám z Loberonu. Nechávám se rozmazlovat směsí kašmíru a hedvábí. 


Trenčkot s.Oliver, mačkaná sukně Mohito, top Tatuum.


Kabelka Dara Bags, baleríny Caprice.


Šátek z C&A stál pár desetikorun a parády udělá spoustu. Hodí se k denimu, kůži i úpletu. Navíc v barevnosti, kterou mám moc ráda.




Bundička z Tatuum doplnila rolák taky z Tatuum a džínovou sukni s.Oliver.


Celou zimu se těším na šaty a konečně je to tady. Moc mě baví květované z podzimu, které jsem si koupila na naše maďarské wellness. Většinou k nim nosím džínovou bundičku, meruňkový šátek, baleríny a kabelku v nude odstínu.




Šaty mám z místního butiku.




Tyto šaty mám už nějaký rok, ale každé jaro i podzim se k nim ráda vracím. Barevná kombinace je přesně můj šálek kávy.



Dlouhý kardigan Tatuum, šaty Mohito.





Hóóódně dlouho mám i toto černé sako. Je naprosto univerzální. Teď k němu užiji široké džíny a barevně vše spojím tričkem s modrou kytkou. Je prostě jaro.


Sako Dibari, džíny C&A, tričko Lindex.



Druhý olomoucký úlovek jsou mokasíny na podpatku Artiker. Pohodlnější boty jsem snad nikdy neměla, ty 100% doporučuji.


Užijte si jaro plné módy, inspirace a super nákupů.



A jen tak mimochodem: Dnes bylo skutečně aprílové počasí. Zamračeno, déšť, slunečno a větrno. Že nemám vítr jen v šatníku dokládám na fotkách. Focení bylo dnes opravdu náročné.




neděle 6. dubna 2025

S medvědím česnekem

Do mé kuchyně už dorazila první letošní úroda. Nevím, jestli v okolí někde roste medvědí česnek, tak jsem pro jistotu dvě sazenice zasadila na zahradě. Při páteční kontrole jsme zahlédla první hlavičky květů, a to je nejvyšší čas medvědí česnek sklidit a spotřebovat. Medvědí i obyčejný česnek máme rádi a stejně tak jsou u nás oblíbené lasagne. Kombinace těstovin, špenátu, medvědího česneku a sýrů je dokonalá. Pro masožravce jsem ještě přidala kuřecí maso. Hoši si šli přidat a ptát se, jestli jim chutná, bylo zbytečné.   



Špenátové lasagne s medvědím česnekem


9 plátků lasagní
olivový olej
500 g kuřecího masa - měla jsem prsa bez kůže
1 balíček mraženého sekaného špenátu (450 g) nebo stejné množství čerstvého
pořádná hrst medvědího česneku
2 mozzarelly
250 g sýru (gouda, eidam, parmezán) 
1 cibule
2 stroužky česneku
sůl, pepř
máslo
2 lžíce hladké mouky
asi půl litru mléka
špetka muškátového oříšku

Nejprve na oleji opeču kousky kuřecího masa do měkka. Osolím.
Připravím špenát - na másle osmažím cibulku, přidám povolený nebo čerstvý nasekaný špenát, osolím, opepřím a chvíli podusím. Na závěr přidám drcený česnek a sekaný medvědí česnek. Nechám jen zavadnout.
Dále připravím bešamel - v kastrolku rozpustím dvě lžíce másla, přidám dvě lžíce hladké mouky a míchám metličkou, dokud není mouka lehce opražená a hodně hustá. Pokud je řídká, ještě přidám mouku. Průběžně přidávám mléko a stále míchám. Hotový bešamel by měl být hustý. Provařený pak ještě osolím a dochutím strouhaným muškátovým oříškem.


A jde se kompletovat...


Hluboký pekáč (např. keramický) lehce vymažu olejem a vedle sebe pokladu tři plátky suchých (nepředvařených) lasagní. Na ně rozprostřu vrstvu špenátu. Přidám plátky mozzarelly a kousky kuřecího masa. Zaliji bešamelem tak, aby bylo vše potopené a posypu strouhaným sýrem. Celé to ještě jednou zopakuji. Lasagne - špenát - kuře a mozzarella - bešamel - sýr. Končím třetí vrstvou lasagní, které zaliji bešamelem a posypu sýrem. 








Dám zapéct na 200°C. Peču tak dlouho, dokud se na povrchu nevytvoří zlatavá křupavá vrstva.








A jen tak mimochodem: Špenát s medvědím česnekem můžete vypotřebovat do lasagní všechen, nebo jako já si trochu nechat a připravit k večeři výbornou pomazánku. Moc dobrá je i jako náplň palačinek nebo taštiček z listového či pivního těsta.




Teplá špenátová pomazánka s medvědím česnekem


250 g mraženého nebo čerstvého sekaného špenátu 
čerstvý medvědí česnek
1 cibule
2 stroužky česneku
sůl, pepř
máslo
tavený nebo čerstvý sýr (já nejčastěji používám Smetanito)

množství přísad přizpůsobte počtu osob a chuti

Postup je stejný jako u lasagní: na másle osmažím cibulku, přidám povolený nebo čerstvý nasekaný špenát, osolím, opepřím a chvíli podusím. Na závěr přidám drcený česnek a sekaný medvědí česnek, který nechám jen zavadnout. Nakonec vmíchám tavený sýr a vymíchám metličkou do hladka. Teplou namažu na bagetu a podávám. 





čtvrtek 3. dubna 2025

Bylinky

Se začátkem zahradní sezóny začíná i sezóna bylinek. Ty loňské, kterým se podařilo přezimovat a zvládnou naši zimu, jsem přesadila do záhonu a nechala je rozrůst. Ostatní už jsou na novém letním bytě.




Bylinky jsem rozdělila na menší části, některé zastřihla, zasadila do samozavlažovacích truhlíků, přilepšila jim novým zahradním substrátem a rohozkou. Už nějaký čas si lebedí ve skleníku a dnešní slunečný den byl jako stvořený k otužování. 





Rozmarýnům se to za sklem moc líbí, všechny tři se obalily jemnými lila kvítky.







Rozmarýny pěstuji spíš pro okrasu, moc je v kuchyni nepoužívám. Vlastně jen do řeckého Stifada. Ostatní bylinky jsou ke spotřebě... petrželky, pažitka, cibulka, tymián, oregano, majoránka.








Vloni se má bylinková zahrádka rozrostla o bobkový list, olivovou nať, kari, svatolinu, marockou a mochito mátu.






Na svůj čas ještě čekají různé bazalky a levandule. Ty určitě budu pořizovat až po zmrzlých - pro jistotu. Čemu jsem neodolala už teď je keramická květena, která dodá zeleným bylinkám výraznější barvy. Všechny bylinky si nastěhuji na terasu, abych to ke zdroji měla co nejblíž a měla jsem je pěkně pod dohledem. 

  

A jen tak mimochodem: Jahody a olivovník nejsou tak úplně bylinkami, ale radost dělají jak sytě růžovými květy, tak tím, že vůbec přežily.