úterý 8. září 2020

Zahrady Tulln

Zahrady Garten Tulln předvádí návštěvníkům 70 ukázkových, ekologicky  založených zahrad. Nic podobného takto velkého v Dolním Rakousku nenajdete. Během prohlídky se návštěvníci dozví zajímavé informace a načerpají spoustu inspirací a tipů pro svoji zahradu. Návrhy i realizace vytváří partnerské firmy, školy i instituce, což zaručuje různorodost zahrad. Je to jedinečná příležitost pro ty, kteří si se svou zahradou neví rady. Tady se to nápady jen hemží a nabízí se řešení pro různé situace. Celý areál je bezbariérový a zábavu tu najde celá rodina.

Garten Tulln sousedí s výstavištěm a vstupné je za jednu cenu. My se tady zastavujeme pravidelně a protože se zahrady průběžně obměňují, vždy najdeme něco nového a trendy.


Celou prohlídkou nás vede oranžová trasa, která má jakoby gumový povrch a chůze po ní je velmi příjemná.


Na počátku cesty si návštěvníci mohou názorně prohlédnout, jak vysoké jsou například trvalky, která kombinace rostlin a barev je slušivá, z čeho si vysadit živý plot a jakými trvalkami doplnit okrasné traviny.


A pak už následují vzorové zahrady. Venkovská, zeleninová, přírodní, bývala tam i orientální, moderní, permakulturní (to je takový ten chaos a binec), hortenziová, růžová, anglická, terasová, předzahrádky, ... až třeba po zahradu nesoucí název Tanec čarodějnic. Téměř každá zahrada nabízí posezení nebo poležení v zahradním nábytku. Vše si lze vyzkoušet a odpočinout si, jen už nesmí být obsazeno jinými návštěvníky. Následující zahradu sleduji od prvopočátku. Jednak se mně líbí a už jsem si ji tak nějak přivlastnila ("Už budeme u té mé zahrady?") a pak je úžasné sledovat, jak roky "stárne", co byl dobrý nápad a co se naopak neosvědčilo. 
Alpská zahrada nesmí chybět, přece jen jsme v Rakousku.


Často se objevuje voda nebo nějaký vodní prvek. Jezírka, bazénky, biotopy, vodní cesty ... a vážky a komáři.


Člun připomíná blízký Dunaj

Myslí se i na zahradní nadšence, vlastnící jen pár truhlíků na balkoně.Součástí zahrad je i stezka korunami stromů, kterou doporučuji navštívit. Vyvézt se lze nahoru výtahem anebo jako my, vystoupat po 200 schodech a prohlédnout si zahrady z výšky 35 metrů.Dunaj je na dohled

Rosenbrücke (Most růží) přes Dunaj, je pro Tulln - město růží, symbolický.Kuk na AlpyNěkdy je lepší nevědět, co je pod vámi ... nic?

Zahradní okruh končí vybaveným dětským hřištěm, jezírkem a přilehlou restaurací. Při odchodu se ještě můžete zastavit v prodejně se zahradním a zahrádkářským sortimentem.
Výjimečnost letošního roku je znát i tady. Jiné roky jsou zahrady tak nějak líp ve formě a velká péče je vidět na každém kroku. Musíme doufat, že příště už bude zase všechno vymazlené jako jindy.Strudel a Wiener Melange? Jasně!A jen tak mimochodem: Logicky jsem s prázdnou neodjela 😊. Koupila jsem si pár kytiček a květinový zápich. A tomu kovovému košíčku odolat prostě nešlo!
22 komentářů:

 1. Jituško, to je velká nádhera a skvělý typ, až budeme nacházet někde pobliž.
  Měj hezký den, jś jdu vařit kávu 😀!
  Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, jak pojedete kolem, přibrzděte. Stojí to za prohlídku.
   Měj slunečnou neděli. Jitka

   Vymazat
 2. To je krása !!! A ten košíček nemá chybu.
  Klidný hezký den !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, děkuji za milá slova. Košíček dělá parádu na terase.
   Krásnou neděli. Jitka

   Vymazat
 3. Takhle jsou koncipovány i Kittenberger Garden. Je to super když si člověk může pěkně "ochutnat" pobyt v těch krásných altáncích, zahradních domcích a pod. Moc hezké to je....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vendy, tak to jsem ráda za tip - děkuji. Tyto zahrady neznám, jsou celkem blízko a ráda je omrknu.
   Pěknou neděli. Jitka

   Vymazat
  2. Mají otevřeno celoročně, v zimě to ovšem stojí za to tam být až když je šero, protože celé zahrady jsou osvícené miliony světýlek a barevných světel ...

   Vymazat
 4. Díky za virtuální prohlídku. Tohle je přesně můj šálek kávy, kochat se a přitom sbírat inspiraci... díky za tip na výlet a přeji hezké dny!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katko, jsem ráda, že jsem tě zahradnicky naladila :-)
   Měj se v září pohodově. Jitka

   Vymazat
 5. Krásný výlet do příjemného místa...a takové kráse? ...Kdo by odolal že? Děkuji za krásnou podívanou a přeji super krásný den.

  OdpovědětVymazat
 6. Balzám pro oči i pro duši ))))

  OdpovědětVymazat
 7. Jituš,to je nádhera,procházka ke kochání.
  Měj hezké dny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitko, jsem ráda, že jsi se prošla se mnou.
   Měj klidnou neděli. Jitka

   Vymazat
 8. Jituško, už je to dlouho, kdy jsem tam byla. Chystám se teď do Kroměříže, pokud ji nezruší. Poslední dobou v ČR jedna z nejlepších prodejních výstav. Krásný zbytek týdne. Dana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Danuško, na bonsaje? Letní byla v srpnu, ne? Flora je rok od roku horší. Floria se mně taky líbí, ale nebyla jsem ani vloni.
   Příští rok, jestli korona pomine, bychom si v Tullnu zase mohly dát kafe, co říkáš?
   Pěknou neděli. Jitka

   Vymazat
 9. Nádherná záhrada. My sme chodili do takej v anglicku a vždy som si predstavovala ako budem mať raz svoju záhradku s takými kvetmi a lavičkami a tak.

  AUTUMN IS COMING...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aaach anglické zahrady jsou můj zatím nesplněný sen. Tam bych se také ráda podívala.
   A sny jsou od toho aby se plnily ... až přijde jejich čas.
   Krásné zářijové dny. Jitka

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře.