úterý 25. března 2025

Pečeno naslano

Dnes tu mám dva recepty, ke kterým užiji troubu a oběd i večeře budou hotové bez sporáku. První recept jsem odkoukala na internetu a hned vyzkoušela. Jednoduše připravené croissanty nemají chybu, leda tu, že mizí před očima.



Croissanty z listového těsta naslano


1 balení listového těsta 400-500 g nebo dva kusy už vyváleného těsta
100 g šunky
100 g goudy
1 vejce
semínka (sezam, lněné,...)
může se přidat:
rajčatová omáčka nebo pesto nebo zakysaná smetana

Těsto vyválím do velkého obdélníku, na polovinu pokladu šunku, na ni sýr a volnou horní část přeložím na tu se šunkou a sýrem.




Pokud mám už hotové vyválené pláty, na jeden dám šunku se sýrem a druhým přikryji. Vzniklý obdélník rozřežu na trojúhelníky. 




Každý smotám od širší strany ke špičce.




Přenesu na plech s pečícím papírem, potřu rozšlehaným vajíčkem a posypu oblíbenými semínky.




Při druhém plechu jsem těsto pomazala omáčkou z pečených rajčat. Může se použít i pesto nebo třeba zakysaná smetana.




Pekla jsem na 200°C asi 20 minut do zrůžovění. Je to návykově dobré.








A jen tak mimochodem: Druhý recept jsem dřív dělávala často a vůbec nevím, proč jsem si na něj roky nevzpomněla. Je to recept v podstatě bezpracný, který šoupnete do trouby, jdete si sázet kytičky a když se za dvě hodiny vrátíte, můžete servírovat.


Guláš do trouby


1 kg hovězího (krk, kližka) nebo vepřového (plecko)
3 velké cibule 
půl paličky česneku
sůl
1 kostka hovězího masoxu
2 PL sladké papriky (můžete dát i pálivou, pokud máte rádi ostřejší)
1 PL uzené papriky
1 PL gulášového koření
3 PL bramborového škrobu
sklenička rajského protlaku (asi 100-150 g)
voda na zalití

Maso nakrájím na kostky a dám do pekáče s poklicí, který může přijít do trouby. Pokud nemáte poklici, natěsno přikryjte alobalem. Přidám cibuli na kostky, česnek na plátky a všechny ostatní ingredience kromě vody. Důkladně promíchám a zaliji vodou jen tak, aby bylo všechno ponořené.




Přikryji poklicí a dám na 2 až 2,5 hodiny do trouby vyhřáté na 200°C. Po tuto dobu si trouby vůbec nevšímám, neotvírám a nic nemíchám. Vepřové je hotové dřív, hovězí chce alespoň dvě hodinky. Pokud je guláš po vytažení z trouby příliš hustý, zředím převařenou vodou. Doladím majoránkou a podávám s knedlíkem nebo pečivem. Maso je krásně měkoučké a guláš se díky škrobu zahustí sám.   




neděle 23. března 2025

Jarní věnce

Už je to tak, vlezlo na mě jaro. Zahradu připravuji na novou sezónu, vysazuji jarní košíky, doma se objevují první symboly jara a nemohou chybět ani jarní věnce.



První jarní věnec jsem si umotala na jarní workshopu a zdobí vchodové dveře.





Druhý věnec je velmi jednoduchý a rychle hotový. Slaměný základ jsem obalila větvičkami z túje a posledního přeživšího buxusu. Březové větvičky jsem smotala do věnečku, zafixovala drátkem a společně s vajíčky přilepila tavnou pistolí k základu.   







Při úklidu zahrady mě zaujaly zkroucené a propletené větvičky tymiánu. Chtěla jsem je nějak uplatnit v jarní výzdobě, ale jak...? Nakonec jsem je jen jednoduše uložila na buxusové lůžko a doplnila ptáčkem z loňského výprodeje.







Prozatím poslední věnec je trochu náročnější, ale při troše trpělivosti se to dá zvládnout za dvě hodiny. Floristickým drátkem jsem přimotala kousky pistácie, což je dobrá náhrada za buxus, který se díky housenkám stává nedostupný. Přidala jsem eukalyptus, tymián a březové větvičky. Modrou barvu dodala máčka a růžovou limonka - statice.   





Venku je světlo na focení přece jen lepší.



A jen tak mimochodem: Terasa na svůj věnec teprve čeká a určitě se v dubnu pustím i do velikonočních věnců. Nápadů a inspirace mám hodně, s časem je to horší.




úterý 18. března 2025

Jarní La Plevela

Nikdy bych nepomyslela na to, že se budu těšit na návštěvu zubaře. Zafungovala stará dobrá metoda našich maminek a babiček, které dobře věděly, že "včelička" u dětské lékařky nebo vytrhnutý mléčný zoubek musí být vykoupen větrníkem nebo kremrolí z cukrárny. Za prožité nepříjemné chvíle se neodměňuji v cukrárně, ale v květinářství s nostalgickou atmosférou, plné vůní a barev. V brněnské La Plevele.  



Na blogu najdete i nějaké starší inspirativní fotky pro jarní tvoření. Tentokrát bylo v květinářství dost plno a zákazníci nakupovali kytice na víkendové oslavy. Fotek je tedy trošku míň, ale i přesto z nich lze načerpat jarní atmosféru místa a inspiraci pro své jarní počiny. 


 

  

 

 

Co mne zaujalo? Jdeme se na to podívat...

 

Keramika, sklo a rostliny v jarních tónech bílé, žluté a zelené. Doplňky si paní majitelka nechává vyrábět na zakázku a málokdy objevím něco, co se opakuje.

Nádherné plnokvěté tulipány v úžasném odstínu fialové. Vysázené nádoby s působivou náloží jara.

Samozřejmě jsem musela obdivovat všechny jarní a velikonoční věnce.
 
A taky sněhové koule hortenzií, křehkost čemeřic i všechny barvy duhy macešek a prvosenek. 
 

Ještě se ohlédneme a prozkoumáme tu jarní krásu před květinářstvím.





A jen tak mimochodem: Z květinového království se těžce odchází s prázdnou. Někdy si odnesu květinu řezanou, jindy pokojovou. Většinou ale neodolám nádherné keramice, dokonalému sklu nebo řemeslné svíčce. Tentokrát jsem dokoupila svícen z režné keramiky ke kouskům, které už doma dělají radost delší dobu.

 


Svícen ve tvaru květu čemeřice. Prostě jaro!

A přibalte mně ještě dva tulipánky, prosím.


neděle 16. března 2025

TOP kynuté těsto

V ledničce zbyla z minulého týdne kostka tvarohu a kostička droždí. Zapátrala jsem v receptech a vytáhla jsem jeden letitý, ale osvědčený. Je možné, že jsem z něj na blogu už něco pekla, ale je to tak super těsto, že jej ráda připomenu. Do těsta se přidává zakysané smetana, může se použít i tučný bílý jogurt, a to zaručí neuvěřitelnou jemnost a vláčnost těsta. Je to jednoznačně top těsto. Tentokrát jsem je použila z poloviny na tvarohové kostky. Druhou polovinu jsem naplnila lísko oříškovou náplní, a tu rodina vychválila ještě víc.   




Jemné kynuté kousky


Těsto:
200 ml mléka
100 g zakysané smetany nebo bílého jogurtu
75 g másla
1 žloutek
500 g hladké mouky
75 g krupicového cukru
6 g soli
1/2 kostičky droždí (21 g)

Tvarohová náplň:
250 g tvarohu v kostce
50 g moučkového cukru
1 žloutek
1 PL vanilkového cukru
1/2 sáčku vanilkového pudinku
1 PL rumu
rozinky

Lísko oříšková náplň:
3 PL lísko oříškového krému (např. Nutella)
3 PL oříškového másla (arašídové, s čokoládou,... koupit se dají na netu, v prodejnách Zdravé výživy, v supermarketech)

Na dokončení:
plátky mandlí
perlový cukr
kakao 


Těsto připraví domácí pekárna nebo je lze zadělat klasicky. Do misky dám zakysanou smetanu, část vlahého mléka, lžíci cukru a droždí. Promíchám a nechám vzejít kvásek. Ve větší míse pak kvásek promíchám se žloutkem a zbylým cukrem. Postupně přidávám zbylé mléko, mouku se solí a vymíchám hladké těsto. Nakonec zapracuji změklé máslo. Přikryté nechám vykynout asi hodinu na teplém místě.

Hotové těsto vyklopím na pomoučený vál a rozdělím na poloviny. Z každé udělám bochánek a nechám 10 minut odpočinout. Z bochánku vyválím placku, potřu náplní, tvarohovou posypu rozinkami a smotám jako roládu.






Válec rozříznu na osm přibližně stejných dílů. Přenesu je na plech s pečícím papírem a nechám 20 minut kynout. 


 




Než půjdou do trouby, potřu je rozšlehaným bílkem. Tvarohové kostky posypu plátky mandlí, ty lísko oříškové perlovým cukrem a kakaem. Peču na 190°C asi 20 minut. Před podáváním popráším moučkovým cukrem.








A jen tak mimochodem: S těstem se dobře pracuje, pěkně se tvaruje i vyvaluje. Použít se dá na jakýkoliv jiný moučník, závin, štrůdl, šneky... Pokud se do těsta použije cukr jen na vzejití kvásku (1 ČL) a přidá se sůl (1 PL), je to výborné těsto na slaná jídla jako třeba pizzu, twistry a podobně.