úterý 15. dubna 2025

Dobré věci

Dřív než se pustím do velikonočních příspěvků, lehce se zasníme u jarních veršů Jana Skácela, neboť trocha poezie nikoho nezabije.

  


  

Jan Skácel 

Dobré věci


Z těch dobrých věcí miluji oheň
a černé stříbro hvězd
za opaskem noci.


Černé stříbro a stará slova,
kterými pasovali na rytíře:
Snes tyto tři údery a žádný víc.


Z těch dobrých věcí miluji den,
kdy jaro klade uzdy na dobré koně,
modré uzdy
a růžová sedla.
Každého roku se vrací,
jaro je dobrý úmysl.


Z těch dobrých věcí miluji naši lásku,
tu starou,
která nerezaví,
a říkám ti znova a znova:


Je včera,
bude dnes
a byla zítra.


Snes tyto tři údery a žádný víc.

 

A jen tak mimochodem: Je veliká škoda, že poezie mizí z veřejného života. Kdyby chtěl někdo přivést k veršům děti nebo vnuky, zkuste otevřít knížku dětských básniček Jana Skácela k ilustracím Josefa Čapka. Koupíte ji třeba tady. Pro teenagery je parádní Blues od Václava Hraběte. S tím měly naše děti ve škole vždy velký úspěch.



 
 

čtvrtek 10. dubna 2025

Svěží vítr v šatníku

Předpovědi počasí slibují slunečné a teplé dny. Nejvyšší čas projít šatní skříň, uklidit teplé svetry a udělat místo lehkým tričkům i barevným šatům. Já už tuto ne právě zábavnou činnost mám za sebou a teď už zbývá jen kombinovat staré s novým, levné s dražším, barevné s neutrálním.  



Pár nových kousků doplnilo ty, které se u mne zabydlely a nosím je ráda. To se ví, je jaro a chce to něco svěžího, neokoukaného a neopraného. 

Třeba nový šátek nebo kabelku. Krásně zelenou kabelku jsem ulovila v lednových slevách v olomoucké Šantovce. Z Dara Bags už je to má (tuším) třetí kabelka a vždy jsem moc spokojená. Šátek v tónech zelené a fialové mám z Loberonu. Nechávám se rozmazlovat směsí kašmíru a hedvábí. 


Trenčkot s.Oliver, mačkaná sukně Mohito, top Tatuum.


Kabelka Dara Bags, baleríny Caprice.


Šátek z C&A stál pár desetikorun a parády udělá spoustu. Hodí se k denimu, kůži i úpletu. Navíc v barevnosti, kterou mám moc ráda.




Bundička z Tatuum doplnila rolák taky z Tatuum a džínovou sukni s.Oliver.


Celou zimu se těším na šaty a konečně je to tady. Moc mě baví květované z podzimu, které jsem si koupila na naše maďarské wellness. Většinou k nim nosím džínovou bundičku, meruňkový šátek, baleríny a kabelku v nude odstínu.




Šaty mám z místního butiku.




Tyto šaty mám už nějaký rok, ale každé jaro i podzim se k nim ráda vracím. Barevná kombinace je přesně můj šálek kávy.



Dlouhý kardigan Tatuum, šaty Mohito.





Hóóódně dlouho mám i toto černé sako. Je naprosto univerzální. Teď k němu užiji široké džíny a barevně vše spojím tričkem s modrou kytkou. Je prostě jaro.


Sako Dibari, džíny C&A, tričko Lindex.



Druhý olomoucký úlovek jsou mokasíny na podpatku Artiker. Pohodlnější boty jsem snad nikdy neměla, ty 100% doporučuji.


Užijte si jaro plné módy, inspirace a super nákupů.



A jen tak mimochodem: Dnes bylo skutečně aprílové počasí. Zamračeno, déšť, slunečno a větrno. Že nemám vítr jen v šatníku dokládám na fotkách. Focení bylo dnes opravdu náročné.




neděle 6. dubna 2025

S medvědím česnekem

Do mé kuchyně už dorazila první letošní úroda. Nevím, jestli v okolí někde roste medvědí česnek, tak jsem pro jistotu dvě sazenice zasadila na zahradě. Při páteční kontrole jsme zahlédla první hlavičky květů, a to je nejvyšší čas medvědí česnek sklidit a spotřebovat. Medvědí i obyčejný česnek máme rádi a stejně tak jsou u nás oblíbené lasagne. Kombinace těstovin, špenátu, medvědího česneku a sýrů je dokonalá. Pro masožravce jsem ještě přidala kuřecí maso. Hoši si šli přidat a ptát se, jestli jim chutná, bylo zbytečné.   



Špenátové lasagne s medvědím česnekem


9 plátků lasagní
olivový olej
500 g kuřecího masa - měla jsem prsa bez kůže
1 balíček mraženého sekaného špenátu (450 g) nebo stejné množství čerstvého
pořádná hrst medvědího česneku
2 mozzarelly
250 g sýru (gouda, eidam, parmezán) 
1 cibule
2 stroužky česneku
sůl, pepř
máslo
2 lžíce hladké mouky
asi půl litru mléka
špetka muškátového oříšku

Nejprve na oleji opeču kousky kuřecího masa do měkka. Osolím.
Připravím špenát - na másle osmažím cibulku, přidám povolený nebo čerstvý nasekaný špenát, osolím, opepřím a chvíli podusím. Na závěr přidám drcený česnek a sekaný medvědí česnek. Nechám jen zavadnout.
Dále připravím bešamel - v kastrolku rozpustím dvě lžíce másla, přidám dvě lžíce hladké mouky a míchám metličkou, dokud není mouka lehce opražená a hodně hustá. Pokud je řídká, ještě přidám mouku. Průběžně přidávám mléko a stále míchám. Hotový bešamel by měl být hustý. Provařený pak ještě osolím a dochutím strouhaným muškátovým oříškem.


A jde se kompletovat...


Hluboký pekáč (např. keramický) lehce vymažu olejem a vedle sebe pokladu tři plátky suchých (nepředvařených) lasagní. Na ně rozprostřu vrstvu špenátu. Přidám plátky mozzarelly a kousky kuřecího masa. Zaliji bešamelem tak, aby bylo vše potopené a posypu strouhaným sýrem. Celé to ještě jednou zopakuji. Lasagne - špenát - kuře a mozzarella - bešamel - sýr. Končím třetí vrstvou lasagní, které zaliji bešamelem a posypu sýrem. 








Dám zapéct na 200°C. Peču tak dlouho, dokud se na povrchu nevytvoří zlatavá křupavá vrstva.








A jen tak mimochodem: Špenát s medvědím česnekem můžete vypotřebovat do lasagní všechen, nebo jako já si trochu nechat a připravit k večeři výbornou pomazánku. Moc dobrá je i jako náplň palačinek nebo taštiček z listového či pivního těsta.




Teplá špenátová pomazánka s medvědím česnekem


250 g mraženého nebo čerstvého sekaného špenátu 
čerstvý medvědí česnek
1 cibule
2 stroužky česneku
sůl, pepř
máslo
tavený nebo čerstvý sýr (já nejčastěji používám Smetanito)

množství přísad přizpůsobte počtu osob a chuti

Postup je stejný jako u lasagní: na másle osmažím cibulku, přidám povolený nebo čerstvý nasekaný špenát, osolím, opepřím a chvíli podusím. Na závěr přidám drcený česnek a sekaný medvědí česnek, který nechám jen zavadnout. Nakonec vmíchám tavený sýr a vymíchám metličkou do hladka. Teplou namažu na bagetu a podávám. 





čtvrtek 3. dubna 2025

Bylinky

Se začátkem zahradní sezóny začíná i sezóna bylinek. Ty loňské, kterým se podařilo přezimovat a zvládnou naši zimu, jsem přesadila do záhonu a nechala je rozrůst. Ostatní už jsou na novém letním bytě.




Bylinky jsem rozdělila na menší části, některé zastřihla, zasadila do samozavlažovacích truhlíků, přilepšila jim novým zahradním substrátem a rohozkou. Už nějaký čas si lebedí ve skleníku a dnešní slunečný den byl jako stvořený k otužování. 





Rozmarýnům se to za sklem moc líbí, všechny tři se obalily jemnými lila kvítky.







Rozmarýny pěstuji spíš pro okrasu, moc je v kuchyni nepoužívám. Vlastně jen do řeckého Stifada. Ostatní bylinky jsou ke spotřebě... petrželky, pažitka, cibulka, tymián, oregano, majoránka.








Vloni se má bylinková zahrádka rozrostla o bobkový list, olivovou nať, kari, svatolinu, marockou a mochito mátu.






Na svůj čas ještě čekají různé bazalky a levandule. Ty určitě budu pořizovat až po zmrzlých - pro jistotu. Čemu jsem neodolala už teď je keramická květena, která dodá zeleným bylinkám výraznější barvy. Všechny bylinky si nastěhuji na terasu, abych to ke zdroji měla co nejblíž a měla jsem je pěkně pod dohledem. 

  

A jen tak mimochodem: Jahody a olivovník nejsou tak úplně bylinkami, ale radost dělají jak sytě růžovými květy, tak tím, že vůbec přežily.