středa 28. května 2025

Zahrada v květnu

Letošní mimořádně chladný a mrazivý květen zpomalil vývoj zahrady. Při srovnání s loňskými fotkami toho kvete míň a zpoždění je znát v každého koutu zahrady. Dobrá zpráva je, že na rozdíl od loňska mrazíky tentokrát neudělaly žádné škody. 




Jako každé jaro jsem i letos přesazovala to, čemu se jinde nedařilo nebo co se mně na stávajícím místě přestalo líbit. Rýč byl můj věrný průvodce dubnem i květnem. Dost jsem pobavila manžela, když jsem v pátek večer prohlásila, že už mám hotovo a jsem spokojená. V sobotu jsem si to šla prohlédnout a objevila jsem asi dvacet dalších kytek, které nutně potřebovaly přesadit. O zábavu bylo postaráno. 



Z gruntu jsem nic nepředělávala, jen bylo třeba zlikvidovat housenkami zničené buxusy a volná místa osadit něčím trvanlivějším. Přesadila jsem sem pieris z květináče, který mu už byl malý i pár velkých trvalek. Dokoupila jsem blýskavku a růžovou hortenzii Annabelle. Už se těším na květy.



Trvalek mám dost z předešlých let a pěkně se rozrůstají. Jen kdyby jim dali pokoj slimáci a lalokonosci. Statečně bojuji hlísticemi a sběrem. Trvalky se mně už začínají odměňovat svými květy.



Květy se chlubí i na jaře kvetoucí keře. Dřín si letos po loňské lavině květů dává pauzu, ale zdatně jej zastupují tavolníky, kalina, dřevitá pivoňka i rododendron.



Zahanbit se nedají klematisy s vistárií.



Téměř celý květen mne na zahradě vítala jarní květena.



Mám ráda zákoutí, která právě nehýří barevnými květy, ale i tak stojí za obdivné zastavení.


 


Kus práce jsme odvedli i v užitkové části zahrady a skleníku. Nejsme velcí sedláci, ale bez ranných brambor a rajčat plných chuti z vlastní sklizně si už léto snad ani nedovedeme představit. Překvapují mě jahody, mají nasazeno k nevídané úrodě a už se začínají červenat.  







Od podzimu zkoumám, co se to tady vysemenilo a už je jasno. Černucha je to.




A jen tak mimochodem: Jako správný zpravodajský kanál přináším zvířátko na konec. Jakmile se jde fotit, náš model je v pohotovosti.

 




18 komentářů:

  1. Jitko, krásné to na zahradě máš. U nás na chalupě mrazíky přece jen něco spálily, uvidíme, co znovu obrazí...Jo a manžel se při sekání trávy zamyslel a na podzim zasazený keřík zkrátil na asi 8 cm :D. Ale vypadá to, že přežije (keřík, manželovi už jsem odpustila) - listím obrostl i při své nevelké výšce
    Hezký den

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Stáňo, tak to jsem si ulevila, že oba přežili :o)
      Ono se to stane. Brácha mamce taky každou chvilku něco utne.
      Doufám, že mrazíky nenapáchaly velké škody a letos si užiješ úrodu.
      Přeji ti pěkný večer. Jitka

      Vymazat
  2. Jitu, to je nádhera. Máte úžasnou zahradu. Vím, je za tím spousta práce, ale ta krása a vůně květů! To je odměna za tu dřinu.s pak i jahudky a další dobroty ze zahrady zeleninové...Přeji vám, ať vše krásně roste a slimáci ať vás nezlobí.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaru, je to tak. Práce je na zahradě stále dost, ale pro mne je to relax a odpočinu si tady od kanceláře.
      Děkuji za milá slova a přeji ti pěkný zbytek května.
      Zdraví Jitka

      Vymazat
  3. To je nádhera.Jenom vzdychám.Líbí se mi ta zelená zakoutí různých keřů a listů.Vím to už dávno o tobě,že tvoje zahrada je úžasná.Jituško,hezký den

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituško, já mám ráda kvetoucí zahradu po celý rok. Někdy to nevyjde a proto ta zeleno zelená zákoutí.
      Děkuji za návštěvu a posílám pozdrav.
      Jitka

      Vymazat
  4. Tak si jezdím fotkami tam a zpět a kochám se a obdivuji. Ta práce a láska je vidět na každé fotce! Mám moc ráda nekvetoucí zákoutí, připomínají mi anglické zahrady. Ty taky nehýří barvami a přesto jsou nádherné.
    Bitva se škůdci je asi nekonečná, nejprve buxusy, pak mšice a teď prší a slimákům se to líbí...
    I pohled do skleníku je velmi slibný!
    Pobavil mě váš kocour. Když se blíží Aaron, to je přece jen slyšet, ale když se mi za keřem občas zjeví sousedčina kočka, trochu se leknu.
    Jituško, měj krásný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, moc děkuji, jsi velmi laskavá. I já se chodím na tvou zahradu kochat :o) Pivoňky máš výstavní. Je to odměna za ten pot, kterým zahradu zaléváme, že?
      Já už jsem na micinu zvyklá. Hlavně musím dávat pozor, abych ho někde v záhonu nepřišlápla. Maskuje se důkladně :o)
      Přeji ti úspěšnou zahradní sezónu.
      Zdraví Jitka

      Vymazat
  5. Prohlédla jsem si to několikrát a nemůžu se nabažit. Je to velká nádhera.
    Eva http://es-ideas.blogspot.com/

    OdpovědětVymazat
  6. Dobré ráno milá Jitko, to je zase nádhery a potěšení hned po ránu. Vaše zahrada je překrásná. A model - na trávníku, no to je aristokrat. Přeju Vám, ať se daří a záda moc nebolí. A děkuju, že jsem u Vás mohla být. Ještě určitě přijdu, protože vstřebat všechno najednou nejde, musím se vrátit. Hezký den (u nás prší už druhý den, ale bylo tu opravdu sucho). Eva

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evo, krásný podvečer. Moc děkuji za návštěvu i komentář. Vždy mě moc potěší.
      Kocourek je zahradní typ. Doprovází mne na každém kroku. Jen zalévat se ještě nenaučil :o)
      Záda jsou letos velmi spokojená. Každé ráno cvičím speciální cviky a záda jsou v pohodě na zahradě i v kanceláři.
      Dnes jsem třikrát zmokla, ale nedá se říct, že by to bylo nějak zvlášť vydatné a pro zahradu přínosné. Teď už je skoro jasno a má se dost oteplit. No, uvidíme.
      Mějte pohodový konec května. Zdraví Jitka

      Vymazat
  7. Zahrada u Tebe v každém ročním období OK. Taky jsme museli vykopat buxus. Pořád byl dobrý a najednou začal jakoby zasychat a když jsem objevila housenku, tak bylo rozhodnuto. Žádnými postřiky jsem to neřešila, ale hezky poprosila manžela, jestli by se mu nechtělo keř vykopat. A už je po něm prázdné místo- zatím ještě nemám vyřešené, co tam místo něho dám.
    Hezké dny!
    Hanka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hani, s buxusovými housenkami se dá bojovat, ale je to na dlouho a musí se vytrvat. Buxus za naším plotem se postaral o dokonalou likvidaci všeho v širokém okolí a nemělo cenu se dál snažit. Nová výsadba je taky pěkná a těším se na první květy hortenzie.
      Měj se krásně. Jitka

      Vymazat
  8. Krásná zahrada, Jitko a model na konci taky 🙂 Pěkný víkend přeji 🌸🌷

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře.